Co to jest łysienie androgenowe i jak je rozpoznać?

Łysienie androgenowe może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ma podłoże genetyczne, a przyczyną łysienia jest nadwrażliwość organizmu na androgeny, chodzi tu głównie o DHT (dihydrotestosteron). DHT to pochodna testosteronu, powstała pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy. Mężczyźni zazwyczaj mają większe stężenie wyżej wymienionego enzymu, toteż problem tego typu łysienia dotyka ich częściej. Pod wpływem DHT mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, włosy odrastają słabsze i cieńsze. Pomóc może HairMax® LaserBand.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Pierwsze objawy mogą pojawić się w wieku nastoletnim. Nasilają się jednak po 30 roku życia. W przypadku kobiet proces łysienia androgenowego przebiega zwykle inaczej niż wśród mężczyzn. Rozpoczyna się od przerzedzenia włosów na środku głowy (z zachowaniem 2-3 cm od czoła). Następnie obszar poszerza się z zachowaniem pasma włosów z przodu. W ostrym stadium skóra głowy będzie znacznie widoczna, nie dojdzie jednak do całkowitego wyłysienia. Stopień zaawansowania dolegliwości u kobiet pomaga określić skala Ludwiga.

Łysienie androgenowe typu męskiego określa wzorzec Hamiltona – Norwooda. U większości mężczyzn łysienie zaczyna się od cofania linii włosów na czole (tzw. zakola lub wysokie czoło). Z czasem obszar ten się powiększa, dodatkowo przerzedzają się również włosy na czubku głowy. W przypadku mężczyzn może dojść do całkowitego łysienia.

Sposoby walki z łysieniem

Utrata włosów, zwłaszcza w przypadku kobiet może stać się przyczyną spadku poczucia pewności siebie i kompleksów. Dlatego już w przypadku zauważenia pierwszych objawów łysienia, warto udać się do dermatologa lub trychologa. Na szczęście istnieją już nowoczesne sposoby walki z łysieniem, również pochodzenia androgenowego. Należy do nich laserowa terapia łysienia. Możesz prowadzić ją samodzielnie w domu za pomocą urządzeń typu HAIRMAX®. Zabiegi są bezpieczne i bezbolesne. Nie powodują skutków ubocznych jak zdarza się to w przypadku leczenia farmakologicznego. Przejrzyj naszą stronę i dowiedz się więcej o zastosowaniu technologii LLLT w leczeniu utraty włosów.