Czym są olejki eteryczne i jaki wpływ mają na porost włosów?

Każdy z nas marzy o zdrowych i lśniących włosach bez blasku słońca. Od dawna na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian olejków do włosów, które pielęgnują łodygę włosa oraz sprawiają że włos staje się silny a zarazem włosy szybciej rosną oraz są miękki w dotyku. Coraz bardziej praktykowane jest również olejowanie włosów, które sprawia, że włosy po umyciu staja się niczym jak po wyjściu od profesjonalnego salonu fryzjerskiego po kosztowych i długich zabiegach regeneracyjnych. Olejowanie włosów możemy bez żadnego problemu wykonać sobie sami w domu, często nazywane jest to jak SPA dla naszych włosów, z racji tego, że pozostawienie olejku na włosy np. na 20-30 minut daje zbawienny wpływ na kondycje naszych włosów. Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje olejków jednak wśród nich wyróżniamy kilka perełek, które dają niesamowite efekty m.in. olejek łopianowy, olejek rycynowy, olejek rozmarynowy, olej sezamowy, olejek z czarnuszki oraz inne oleje roślinne. Olejowanie włosów regularnie przyspiesza porost włosów oraz nadaje im blasku. Olejowanie włosów możemy wykonywać raz w tygodniu nie ma konieczności wykonywać go przed każdym myciem. Niektóre olejki mogą mieć specyficzny zapach ze względu na nieperfumowanie olejku tylko pozostawienie go z naturalnym zapachem roślin bądź któregoś z owoców. Jeśli zmagamy się z wypadaniem włosów samo olejowanie nie pomoże w takim przypadku możemy zastosować technologie lasera LLLT, która stymuluje mieszek włosowy na poziomie komórkowym oraz przyśpiesza porost włosów. Terapia światłem LLLT sprawdzi się również dla osób, które chciałyby by ich włosy odrastały zdrowe i grubsze. Przed zastosowaniem urządzenia laserowego warto użyć aktywatora Hairmax a następnie delikatnie go wmasować w skórę, pomoże to na ukrwienie skóry głowy i dokładnie rozprowadzi produkt na skórze głowy. Do terapii laserem warto zastosować całą linie pielęgnacyjną Hairmax by przyśpieszyć porost włosów oraz pobudzić cebulki włosów.
Olejki np. eteryczne były wykorzystywane do celów kosmetycznych przez tysiące lat i są ekstrahowane z szerokiej gamy roślin, nasion, liści i innych naturalnych źródeł. Badania z biegiem lat wykazały, że niektóre olejki eteryczne ze względu na ich wysokie stężenie i siłę, aby uniknąć szkód, muszą być połączone z olejem nośnikowym, jak jojoba, pestek winogron lub olej kokosowy. Olejki eteryczne, mogą stymulować mieszki włosowe i poprawiać stan skóry głowy, przyczyniając się do odrastania włosów, a nawet spowalniając wypadanie włosów. Mogą być używane w monoterapii lub w terapii skojarzonej np. z urządzeniami laserowymi HairMax, aby poprawić ogólne wyniki w leczeniu łysienia.

Rozmaryn

Olejek na porost włosów z rozmarynu- istnieje coraz więcej naukowych dowodów na to, że olej rozmarynowy może wspierać wzrost włosów. Bogaty w przeciwutleniacze, rozmaryn może pomóc zapobiegać wypadaniu włosów, a nawet przyczyniać się do szybszego wzrostu włosów. Oprócz tego, że jest silnym stymulantem do zwiększenia krążenia krwi do mieszków włosowych, ten olej może pomóc w walce z suchą i łuszczącą się skórą głowy ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Biały olejek eteryczny tymianku

Prawdopodobnie używasz tymianku do aromatów podczas gotowania, ale ten olej ma wiele zastosowań leczniczych i aromatycznych.
Uważa się, że olejek tymiankowy wspomaga rozwój nowych włosów i ich wzrost poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy. Może również pomóc w poprawie kondycji włosów, co z pewnością jest dodatkowy bonusem.

Lawenda

Olejek lawendowy -prawdopodobnie już znasz ten olejek w wielu produktach do pielęgnacji włosów, głównie dla zapachu.
Olejek lawendowy ma silne właściwości antyseptyczne i pobudzające, które mogą poprawić krążenie krwi na skórze głowy i uwolnić mieszki włosowe od zarazków, które zatykają je, co z kolei może zwiększyć ilość wypadania włosów.

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego

Coraz więcej naturalnych produktów kosmetycznych zaczyna używać drewna cedrowego do kojących wpływów na włosy i skórę.
Ten olejek ma właściwości tonizujące, antyseptyczne i przeciwzapalne, a także ma bogaty poziom witamin A, B, C, E i F.

Aromatyczna żywica gumowa

(otrzymana z afrykańskiego drzewa i spalona w postaci kadzidła)
Znany jako środek ściągający i dezynfekujący, kadzidło jest używane od stuleci do leczenia ran, zatrzymywania krwawienia i leczenia blizn. Podobno ma również niesamowite właściwości przeciwstarzeniowe, które pomagają w przebarwieniach słonecznych, zmarszczkach.
Jeśli to nie wystarczy, abyś natychmiast pobiegł do sklepu, ten olejek może być wykorzystany do potencjalnego leczenia wypadania włosów poprzez wzmocnienie mieszków włosowych, zrównoważenie hormonów, zwiększenie krążenia krwi i oczyszczenie skóry głowy.

Olejek łopianowy

Korzeń łopianu posiada wiele korzyści dla włosów ale nie tylko m.in. zawiera witaminę A, która jak wiemy działa łagodząco i nawilżająco. Łopian zawiera również nienasycone kwasy tłuszczone a dzięki tym składniom olej skutecznie odżywia włosy oraz sprzyja na porost włosów. Olejek łopianowy sprawdzi się również przy podrażnionej skórze głowy a także z łupieżem.

Olejek rycynowy

Ricinus communis oil czyli innymi słowy olejek rycynowy wywodzi się z nasion rącznika pospolitego, który bogaty jest w cenne substancje odżywcze, które dla włosów są bardzo potrzebne. Zawiera również wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, wiele minerałów oraz witaminę E. Stosowanie olejku rycynowego regularnie zapewnia włosom niezwykle odżywienie. Olej rycynowy lubi się w włosami średnioporowatymi oraz niskoporowatymi. Ricinus communis możemy również na skórę głowy nie tylko na łodygę. Regularne stosowanie oleju rycynowego na skórę głowy pomoże wyrównać pH skóry oraz wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy działa bardzo korzystnie na nasze włosy. Jego substancja działa na łodygę włosa jak silny nabłyszczacz. Jest to emolient, który tworzy warstwę okluzji, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z włosów oraz skóry. Olejek nie wykazuje działania alergicznego.

Olejek sezamowy

Olejek sezamowy to kolejny z dobroczynnych olejków na wzmacnianie cebulek włosów. Zazwyczaj stosujemy go na włosy średnioporowate, działa regenerująco, nabłyszczająco oraz silnie nawilżająco. Olej sezamowy może powodować przyciemnianie włosów. Nie jest zalecany do innych włosów niż ciemne ponieważ w przypadku jasnych jak np. włosy w kolorze blond może je zabarwić. Jeśli zmagasz się z silnie przesuszonymi końcówkami to wybór olejku sezamowego będzie idealnym wyborem.

Olejek z czarnuszki

Olej z czarnuszki jest jednych z najbardziej rozpoznawalnych olejków na stosowanie go na łodygę włosa ale i w formie do picia. Olejek pochodzi z Morza Śródziemnego bo to właśnie tam rośnie czarnuszka pochodząca z rodziny astrowatych. Skuteczność olejku zachwyca bardzo dużą liczbę konsumentów. Regularnie stosowany nadaje włosom blasku. Olejek do picia przyśpiesza porost włosów a przez to możemy szybciej zaobserwować pojawiające się baby hair na naszej skórze głowy. Olejkiem z czarnuszki możemy również wykonywać masaż skóry głowy jest to super produkt. Olejek możemy pozostawić na skórze głowy nawet do 60 min, powtarzając masaż regularnie możemy zaobserwować np. pod kamerką trychologiczną iż olejek wzmacnia cebulki włosów.
Podsumowując jeśli ktoś zastanawia się czy warto wprowadzić do swojej pielęgnacji któryś z opisanych olejków odpowiedź jest prosto ! Oczywiście, że tak Należy pamiętać by dobrać odpowiedni rodzaj olejku do porowatości włosów.