Wpływ tlenu na włosy

Najlepszym sposobem leczenia jest likwidowanie przyczyn danej dolegliwości, dlatego walcząc z wypadaniem włosów, warto sięgnąć do struktury i czynników, które są kluczowe dla ich wzrostu. Każda komórka ludzkiego organizmu potrzebuje tlenu, a włosy nie stanowią tu wyjątku. Stąd na rynku pojawiły się metody, które opierając się na dobroczynnym działaniu tlenu, mają zapobiegać chorobom skóry głowy oraz łysieniu, np. infuzja tlenowa czy terapia laserowa. Dowiedz się, jaki wpływ ma tlen na włosy i czym grozi jego niedobór?

W kosmetyce dużo się słyszy o oddychaniu skóry i próbach zahamowania procesów starzenia. Z wiekiem proces wymiany tlenu pogarsza się, przez co niedotleniona skóra traci jędrność i swój młody wygląd. Podobnie jest w przypadku włosów – niedotlenione – stają się cienkie, matowe i podatne na wypadanie. Przyczyną problemów z wymianą tlenową może być np. stres, nieodpowiednie odżywianie, brak aktywności fizycznej, czy zewnętrzne czynniki środowiska. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy osób, dotkniętych problemem łupieżu, łuszczycy i łojotoku. W ich przypadku dopływ tlenu jest dodatkowo utrudniony.

Jak sobie radzić z niedotlenieniem skóry głowy?

Odpowiednia pielęgnacja – skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem, aby na podstawie badania pomógł Ci dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji. Celem jest usunięcie czynników, które zaburzają prawidłowe oddychanie skóry.
Unikaj stresu – jest to niestety czynnik, który znacząco może odbić się na wyglądzie włosów i funkcjonowaniu całego organizmu.
Prowadź zdrowy styl życia – zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się witaminy i minerały, które wspierają włosy, np. witaminy z grupy B, wit. C czy wit. H. Pamiętaj, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna wpływa na poprawę przepływu tlenu i krwi.


Niestety, jak to w życiu bywa – nie wszystko jest zależne od nas. Mowa tu o czynnikach genetycznych i chorobowych, które powodują wypadanie włosów. W takim wypadku należy sięgnąć po profesjonalne zabiegi. Wspomniana wcześniej terapia laserowa opiera się na działaniu technologii LLLT (Low Level Laser Therapy). Zimne światło lasera, przedostaje się do skóry głowy, wprowadzając do mieszków włosowych tlen i substancje odżywcze, jednocześnie aktywizuje ochronę za pomocą antyoksydantów i pomaga usuwać szkodliwe substancje. Urządzenia laserowe, przeznaczone do terapii domowej proponuje firma HairMax. Dzięki opatentowanym systemie ząbków, które rozdzielają włosy, dawka leczniczego światła działa jeszcze bardziej efektywnie. Z opaski laserowej z powodzeniem mogą korzystać osoby z problem łysienia typu androgenowego. Uczestnicy badań klinicznych, testujących urządzenia zauważyli u siebie szybszy wzrost włosów, ograniczone ich wypadanie, zmniejszona ilość produkcji ilość łoju, odżywienie zniszczonych włosów, a także zwiększenie ich gęstości i grubości. Producent informuje, iż efektów terapii można spodziewać się już po 8-12 tygodniach regularnego stosowania.