Czy przeszczep włosów leczy łysienie? Czy po przeszczepie włosów już nie muszę nic stosować?

Przeszczep włosów to jedna z wielu metod walki z łysieniem obok mezoterapii, preparatów do wcierania, czy też terapii laserowej. Transplantacja jest dość radykalnym sposobem radzenia sobie z zakolami i przerzedzeniem włosów, zyskuje jednak coraz większą popularność. Jak przebiega zabieg, jakich efektów możemy się spodziewać i przede wszystkim czy jest to efekt trwały?

Transplantacja włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z tyłu głowy i wszczepieniu ich w miejsca dotknięte łysieniem (np. zakola). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu przeważnie miejscowym i wbrew przekonaniom nie jest bolesny, pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort. Operacja jest zwykle jednorazowa i trwa od 3 do 8 godzin. Wszczepiane są tylko włosy pacjenta, w związku z tym prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu jest minimalne. Sam zabieg poprzedzają badania trychologiczne, aby sprawdzić czy w danym przypadku przeszczep ma sens i czy przyniesie oczekiwane rezultaty. Należy pamiętać, iż pełne efekty są widoczne dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, kiedy włosy odrosną.

Czy przeszczep leczy łysienie?

Przeszczep nie leczy łysienia, jest jedynie zabiegiem, który ma za zadanie zatuszowanie skutków wypadania włosów i poprawienie wyglądu, sama Ilość włosów jednak nie wzrośnie. Przeszczepione włosy co prawda nie wypadną, jednak cały czas należy dbać o pozostałe włosy. Dlaczego? Sięgnijmy do przyczyn wypadania włosów, np. łysienie typu androgenowego. Jego przyczyną jest głównie nadwrażliwość na dihydrotestosteron czyli pochodną testosteronu. Pod wpływem DHT mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, przez co odrastają coraz słabsze. Przeszczep nie wpływa na usuwanie DHT, takie właściwości ma np. opaska laserowa. Zastosowane w urządzenie zimne światło lasera, wnika do skóry głowy, zwiększa ilość wprowadzanego tam tlenu i substancji odżywczych i jednocześnie przyspiesza usuwanie substancji szkodliwych jak wspomniany dihydrotestosteron. Dzięki temu proces łysienia może zostać zahamowany, włosy odrastają mocniejsze i gęstsze. Na efekty trzeba poczekać około 8-12 tygodni, przy regularnym stosowaniu opaski co 2-3 dni. Na rynku dostępne są również grzebienie laserowe. Zabieg urządzeniami laserowymi można przeprowadzić w domu, jest on bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Czas jednego zabiegu, w zależności od ilości diod zastosowanych w urządzeniu, wynosi około 90 sekund.

Podsumowanie

Transplantacja włosów to stosunkowo szybki sposób na zakamuflowanie skutków łysienia, nie leczy jednak przyczyn procesu i nie zwalnia pacjenta z troski o włosy. Po przeszczepie często poleca się stosowanie np. Laseroterapii, odpowiedniej pielęgnacji oraz zażywania suplementów wzmacniających włosy.