Jak unikać uszkodzeń włosów podczas stylizacji gorącymi narzędziami?

Jak unikać uszkodzeń włosów podczas stylizacji gorącymi narzędziami?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się temat prawidłowej pielęgnacji włosów podczas ich stylizacji, w których stosujemy gorące prostownice czy też lokówki. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które dedykowane są do ochrony łodygi włosa przed nadmierną temperaturą. Temat ten jest szczególnie popularny wśród Pań, ponieważ kobiety zdecydowanie częściej sięgają po tego typu produkty.

Jak chronić włosy przed wysoką temperaturą?

Czy można jednocześnie cieszyć się piękną fryzurą jak i zdrowymi, lśniącymi włosami? Po pierwsze, jeśli decydujemy się na korzystanie z urządzeń typu lokówka czy prostownica, powinniśmy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie włosów. Dobrym krokiem będzie wprowadzenie do codziennej pielęgnacji produktów zabezpieczających łuskę przed stylizacją gorącymi narzędziami. Należy pamiętać o aplikacji takiego kosmetyku na włosy co najmniej kilka minut przed rozpoczęciem stylizacji. Tylko co wybrać, żeby uniknąć nie tylko uszkodzeń, ale i rozczarowania?

Jaki produkt do termoochrony wybrać?

Ilość produktów zabezpieczających włosy przed uszkodzeniem gorącymi narzędziami, które możemy, znaleźć w sklepach nie daje nam prostego wyboru. Tego typu kosmetyki znajdziemy w różnych formach, pojemnościach czy rodzajach aplikatorów. Przy wyborze produktu, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na podaną przez producenta temperaturę, przed którą jest on w stanie zabezpieczyć nasze włosy. W większości stosowanych przez nas gorących narzędzi do stylizacji mamy podaną informację o tym, jaką maksymalną temperaturę urządzenie jest w stanie osiągnąć. 

Po co lepiej sięgnąć? Spray, olejek, a może odżywkę typu leave-in? Wszystko zależy od rodzaju włosów i częstotliwości stosowania gorących urządzeń. Przed gorącą temperaturą najlepiej chronią produkty zawierające tzw. silikony, które “oblepiają” łodygę włosa. Przez taką powłokę do korzenia włosa dociera znacznie mniejsza ilość ciepła. Należy jednak pamiętać, aby po zastosowaniu takiego preparatu odczekać kilka lub kilkanaście minut, aby włosy były całkowicie suche. 

Urządzenie ma znaczenie

W zależności od rodzaju włosów oraz preferowanej fryzury dobieramy odpowiedni poziom ciepła. Najczęściej stosowane do stylizacji temperatury mieszczą się w przedziale 180-235 stopni, a najpopularniejszym urządzeniem, które nagrzewa skórę głowy oraz włosy to suszarka. Na rynku znajdziemy bardzo dużo modeli, które mają możliwość ustawienia zimnego powietrza bądź jonizacji. Warto stosować chłodny nawiew podczas suszenia, ponieważ gorące powietrze może przesuszyć skórę głowy, a co za tym idzie – powodować szybsze przetłuszczanie się włosów. Jonizacja jest również bardzo przydatną funkcją, ponieważ dzięki niej unikamy elektryzowania się włosów, a nasze kosmyki stają się gładkie i lśniące. Oczywiście niezależnie od tego, czy zastosujemy podczas suszenia którąś z wymienionych opcji, warto prewencyjnie skorzystać z wybranego produktu ochronnego. Należy również pamiętać o tym, żeby nie przystępować do prostowania włosów jeśli łodyga jest mokra. Włosy powinny być porządnie wysuszone przed rozpoczęciem jakiegokolwiek z zabiegów czy stylizacji.

Polecamy zwrócić szczególną uwagę na jakość sprzętu do stylizacji. W profesjonalnych urządzeniach, stosowane są powłoki ceramiczne, które równomiernie rozprowadzają ciepło po powierzchni włosów. Niezależnie od wybranego narzędzia, nie należy trzymać go zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ takim sposobem możemy niechcący spalić łodygę włosa. Najlepszych rozwiązaniem, w celu uniknięcia zbyt wysokiej temperatury będzie z pewnością ograniczenie stosowania gorących narzędzi, bądź korzystanie z nich okazyjnie. Jeśli na co dzień sięgasz zarówno po suszarkę, jak i lokówkę bądź prostownicę, lepszym rozwiązaniem może okazać się suszarko-lokówka, która jednocześnie suszy i stylizuje włosy, bez konieczności stosowania kolejnego urządzenia wykorzystującego gorącą temperaturę. Twoje włosy na pewno Ci za to podziękują!

Po zastosowaniu gorących narzędzi dobrym krokiem będzie nałożenie olejku wykańczającego fryzurę, w celu nawilżenia włosów. Dobrym wyborem będzie zaaplikowanie kilku kropel olejku arganowego bądź jojoba. Oprócz regeneracji dodatkowym atutem zastosowania takiego produktu będzie utrzymujący się na włosach piękny zapach produktu. 😉