Jak zbudowany jest włos? Najważniejsze informacje o budowie włosa

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudowany jest włos? Taka wiedza przydaje się głównie specjalistom, którzy zajmują się na co dzień przygotowywaniem profesjonalnych kosmetyków do włosów, a także ich pielęgnacją, np. we własnym salonie fryzjerskim. Włosy to nic innego jak zrogowaciałe twory naskórka. Brzmi ciekawie? Zatem przejrzyj cały artykuł i dowiedz się, jak zbudowany jest włos.

Włosy – co to takiego? Kilka słów o budowie włosa

Włosy są naturalnym tworem zrogowaciałego naskórka na całym ciele człowieka. Jeśli chodzi o chemiczny skład włosów, te są zbudowane przede wszystkim:

  • w 80% z protein,
  • wody,
  • pigmentów, które nadają włosom koloru,
  • minerałów,
  • lipidów.

Naturalne proteiny tworzą we włosach keratynę, która jest produkowana przez komórki naskórka. Warto też dodać, że kluczowym budulcem włosów są też aminokwasy, np. cysteina, która odpowiada za tworzenie mostków siarczkowych. Od ich ilości uzależniony jest kształt i forma włosów.

Fizyczną budowę włosa możemy podzielić na dwie części: rdzeń i kora (ta jest dodatkowo chroniona przez cienką osłonkę). Rdzeń to element położony w osi włosa, natomiast nie jest jego stałym elementem. Rdzeń znajdziemy tylko w grubych włosach (ale nie zawsze). 

Kora stanowi większość masy własnej włosa i jest strukturą włóknistą. Wyglądem przypomina sznurek oraz linę. To właśnie od struktury kory zależy odporność włosa na uszkodzenia. Dodatkową warstwę ochronną tworzą osłonki włosa, czyli łuski zbudowane z nachodzących na siebie komórek. Te są najczęściej bezbarwne, przezroczyste i chronią włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV.

Dodatkowo włosy są zbudowane z łodygi, która wyrasta bezpośrednio z powierzchni skóry, a także korzenia znajdującego się tuż pod tkankami skórnymi. Na korzeniu znajduje się mieszek włosowy zakończony zgrubieniem (cebulką) włosa. Istotnym elementem włosa jest też brodawka, która odpowiada za dostarczanie składników odżywczych do cebulki. Jej zniszczenie może powodować wypadanie włosów.

Jak rosną włosy? Poznaj fazy i budowę włosa w praktyce

Budowa włosa jest dość skomplikowana, podobnie jak cykl jego wzrostu. Choć włosy są strukturą zbudowaną z martwej i zrogowaciałej komórki skórnej, to jednak podlegają licznym przemianom. Standardowy cykl wzrostu włosa dzielimy na trzy fazy:

  1. Anagen – to początkowy, aktywny wzrost włosów, który trwa średnio do 6 lat.
  2. Katagen – w tym przypadku dochodzi do tzw. inwolucji, a sam proces nie trwa dłużej niż 4 tygodnie.
  3. Telogen – wtedy włos przechodzi w fazę spoczynku, obumierania. W fazie telogen można zaobserwować wypadanie włosów.

Cykle fazy wzrostu włosa i przechodzenia w fazę spoczynku są różne, ale zawsze zachodzą w tej samej kolejności. W życiu każdego człowieka cykl wzrostu włosów zachodzi wielokrotnie.

Ciekawostka! Włosy człowieka rosną średnio o 0,35 mm na dobę, co daje wynik nawet ponad 10 mm na miesiąc!

Pełny cykl wzrostu zdrowego włosa trwa około 7 lat, natomiast efektywność każdego cyklu jest uzależniona od: stanu zdrowia, płci, wieku, stanu psychicznego i fizycznego, a nawet od grubości gruczołów dokrewnych. Niektóre badania naukowe dowodzą, że włosy rosną szybciej latem oraz w czasie snu.

Rodzaj włosów i ich barwa – podsumowanie

Wyróżniamy trzy typy włosów: pierwotne, wtórne oraz terminalne, czyli ostateczne. W przypadku ostatniej grupy ilość włosów sięga nawet do 100 tys. sztuk. W naturze włosy zabarwione są pigmentem, czyli melaniną, która odpowiada ok. 3% masy całkowitej włosa. Pigment jest wytwarzany w macierzy włosa, a za jego barwę odpowiada eumelanina i feomelanina. 

Zależnie od stężenia procentowego konkretnej substancji otrzymujemy włosy ciemne, jasne, rude, a nawet siwe, które pojawiają się wraz z procesami starzenia i zmniejszoną ilością produkowanej melaniny w organizmie.