Jakie olejki eteryczne są najlepsze dla zdrowia włosów.

Jakie olejki eteryczne są najlepsze dla zdrowia włosów

Pragnienie posiadania gęstych i zdrowych włosów często sprawia, że próbujemy działać na własną rękę. W internecie możemy znaleźć mnóstwo poradników i „złotych środków” na porost włosów. W tym artykule podpowiemy, jak urozmaicić pielęgnację włosów olejkami eterycznymi, aby wspomóc ich wzrost, ale jednocześnie nie pogorszyć ich stanu.

PO PIERWSZE, NIE SZKODZIĆ

Często to powtarzamy, jednak nie zaszkodzi wspomnieć o tym, że w sytuacji, w której zauważymy pogorszenie kondycji naszych włosów czy też zwiększone ich wypadanie, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. W przypadku korzystania z domowych sposobów na problemy ze skórą głowy możemy niechcący zaostrzyć występujący stan chorobowy skalpu. Warto więc zachować ostrożność i w momencie wystąpienia niepokojących objawów, udać się do trychologa lub dermatologa, w celu zdobycia profesjonalnej diagnozy.

OLEJKI ETERYCZNE — JAK JE STOSOWAĆ?

Zanim zdecydujemy się na użycie jakiegokolwiek olejku na skórze głowy, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nas nie uczula. W tym celu należy zaaplikować kilka kropel olejku na skórę przedramienia i po upływie kilku do kilkunastu minut stwierdzić, czy nie wystąpiła u nas reakcja alergiczna. Warto wspomnieć, że reakcja alergiczna może pojawić się nawet do 48 godzin po ekspozycji na alergen. Jeżeli nie zauważyliśmy żadnych niepokojących zmian, możemy przystąpić do następnego kroku. Wybrany olejek należy wmasować w skórę głowy. Można go używać jako samodzielną wcierkę, ale zalecane jest łączenie ich z innym olejem (np. migdałowy, arganowy itp.) lub dodanie olejku do szamponu, odżywki czy maski. Pamiętajmy, aby używać niewielkich ilości oleju, a po zakończeniu masażu bardzo dokładnie umyć włosy — olejek pozostawiony na skórze głowy może zapchać ujście mieszków włosowych i wywołać miejscowy stan zapalny. 

JAKIE OLEJKI ETERYCZNE SĄ NAJLEPSZE NA WZROST WŁOSÓW?

Działanie olejków eterycznych może wspomóc stymulację wzrostu włosa, jednak nie istnieją badania, które udowodniły, że są one skuteczne w każdym przypadku. Nie traktujmy więc olejków jako lek, a raczej urozmaicenie pielęgnacji o substancje odżywcze, znajdujące się w ich składzie. Wiele osób łączy jednak stosowanie olejków eterycznych, ze wzmożonym wzrostem włosów i ogólnym poprawieniem ich kondycji. Dzieje się tak m.in. dlatego, że masaż skóry głowy poprawia przepływ krwi w naczyniach i ułatwia, przedostanie się substancji odżywczych do mieszka włosowego. Poniżej opisujemy działanie kilku z nich, abyście mogli dostosować właściwości danego olejku do swoich potrzeb.

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jego głównymi składnikami są tymol i karwakrol — będącymi silnymi antyseptykami. Stosowany na skórę głowy, pomaga stymulować wzrost włosów, a ponadto redukuje łupież i umacnia cebulki włosów. Olejek ten można stosować samodzielnie, z olejem nośnym lub jako dodatek do szamponu, lub odżywki. 

Olejek rozmarynowy

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Rozmaryn wmasowany w skórę głowy wzmacnia cebulki włosa, a poza tym działa przeciwłupieżowo i przeciwłuszczycowo. Regularne stosowanie tego olejku na skórze głowy zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Najlepiej stosować go jako dodatek do szamponu, odżywki czy maski do włosów. Dodaj kilka kropel olejku rozmarynowego do ulubionego produktu i masuj skalp przez kilka minut.

Olejek z krwawnika

Jeśli zdecydujemy się na olejek z krwawnika, warto nabyć go w postaci maceratu dostępnego w zielarni czy aptece. Podobnie jak pozostałe, ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. To właśnie ze względu na działanie przeciwutleniające, krwawnik rekomendowany jest jako dodatek do szamponów czy odżywek do włosów, ponieważ chroni je przed procesami utleniania. Dzięki maceracji kwiatów krwawnika np. w oleju słonecznikowym, w preparacie znajduje się mnóstwo wartościowych substancji, takich jak: flawonoidy, poliny, cholina czy fitosterole.

Olej rycynowy

Olejek rycynowy ma w składzie wartościowe dla skóry głowy substancje, takie jak kwas rycynolowy, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6-9, białka czy witaminę E. Jego konsystencja jest gęsta, dlatego pamiętajmy o dokładnym zmyciu go. Olejek ten posiada właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i grzybobójcze. Dogłębnie odżywia cebulki włosa i pomaga uchronić je przed wypadaniem. Ponadto reguluje on wydzielanie sebum, co ma wpływ na ograniczenie przetłuszczania się włosów.

Olejek z drzewa cedrowego

W skład olejku cedrowego wchodzą m.in. białka, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B, E oraz D i wiele przeciwutleniaczy. Olejek ten idealnie nadaje się do przesuszonej skóry głowy – posiada właściwości kojące i nawilżające. Często stosowany jest jako dodatek do szamponów przeciwłupieżowych. Olejek cedrowy wmasowany w skórę głowy z innymi olejkami eterycznymi, olejem nośnym czy po prostu odżywką pomaga usprawnić krążenie skóry głowy, co stymuluje wzrost włosa. 

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Nawet ziołowe wcierki mogą przysporzyć nam problemów zdrowotnych, jeśli stosujemy je bez znajomości przeciwwskazań i efektów ubocznych. Zanim zdecydujemy się na zakup olejku eterycznego sprawdźmy najpierw, czy nie należymy do grupy obarczonej ryzykiem. Ponadto nie zalecamy eksperymentowania ze wcierkami ziołowymi kobietom w ciąży czy karmiącym piersią – niektóre olejki eteryczne zawierają m.in. ketony, które mogą wpływać niekorzystnie i powodować np. bóle głowy. Wcierajmy więc rozważnie i z umiarem oraz dbajmy o systematyczność stosowania, a już po kilku tygodniach możemy zaobserwować poprawienie się kondycji włosów i skóry głowy. Jednak miejmy na uwadze, że nie utrzymywanie zdrowej diety, stres i brak aktywności fizycznej mogą osłabić dobroczynne działanie olejków.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

Aby otrzymywać informacje o promocjach i akcjach specjalnych.