Jakie suplementy diety pomagają wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu

Jakie suplementy diety pomagają wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu

Nie od dziś wiemy, że dolegliwości skóry – takie jak chociażby trądzik – mają skomplikowaną genezę powstania, która często sięga głębiej, niż tylko naszego naskórka. Mówi się nawet, że te problemy to jedynie efekt tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Skóra to nasz najbardziej zewnętrznie położony narząd, którego kondycja odzwierciedla stan zdrowia całego naszego ciała. Jak wiemy, włosy to jeden z jej wytworów, stąd wiele problemów zdrowotnych odbija się szerokim echem na ich kondycji. Jak więc działać od środka, aby wspomóc stan naszych włosów? 

Wypadają mi włosy – jakie kroki podjąć na samym początku?

Zanim postanowimy działać na własną rękę, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, który może potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze problemy ze zdrowiem, jak np choroby tarczycy czy dolegliwości związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu. Pamiętajmy, że leki i suplementy to całkiem różne kategorie substancji, których nie należy traktować tożsamo. My dzisiaj skupimy się na tych drugich.

Jak działają suplementy diety?

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku, suplementy diety to produkty, które składają się z substancji odżywczych (witaminy, minerały, makro- i mikroelementy, enzymy itd.), czyli takich związków, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jak wskazuje nazwa – są one uzupełnieniem diety, która sama w sobie musi być odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Tylko wtedy możemy spodziewać się prawidłowych efektów ich stosowania. Wybierając suplementy, powinniśmy skupić się na tych, które zawierają substancje występujące u nas w niedoborze – pożądane rezultaty otrzymamy tylko wtedy, gdy rzeczywiście mamy do czynienia z brakami danego związku chemicznego.

Jakie substancje dobrze wpływają na włosy?

Szukając specyfiku, który ma poprawić kondycję naszych włosów i pomóc w ich prawidłowym wzroście, powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na skład i stężenie poszczególnych związków w produkcie. Czego więc powinniśmy wypatrywać? Badania udowadniają, że szczególny udział w procesie wzrostu i rozwoju włosa mają m.in.:

  • Biotyna
  • Niacyna
  • Blokery DHT (beta-sistosterol, ekstrakt z palmy sabałowej)
  • MSM (siarka organiczna, buduje kolagen i keratynę)
  • Przeciwutleniacze

BIOTYNA

Biotyna (inaczej wit. H lub B7) doskonale wpływa na stan naszych włosów, działając na nie od wewnątrz – bierze bowiem udział w odżywianiu cebulek oraz poprawia kondycję łuski włosa. Nie bez powodu umieściliśmy ją na górze listy – budowa chemiczna cząsteczek biotyny sprawia, że związek ten wypełnia strukturę włosa, przez co bierze udział w procesie powstawania keratyny, która jest jego podstawowym budulcem. Biotyna jest również ważnym czynnikiem regulującym wydzielanie sebum, przez co pomaga walczyć z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Witamina H jest niezwykle pomocna w przebiegu różnych jednostek chorobowych, takich jak Atopowe Zapalenie Skóry czy Łojotokowe Zapalenie Skóry.

NIACYNA

Nazywana inaczej witaminą PP lub B3, niacyna, jest kolejnym związkiem chemicznym, który zapobiega wypadaniu włosów. Znana jest głównie z tego, że pomaga wzmocnić strukturę i grubość włosa. Dzięki swoim właściwościom chemicznym, do których należy zdolność zatrzymywania wilgoci, niacyna wpływa korzystnie na jakość skóry głowy skłonnej do przetłuszczania się. Badania kliniczne wskazują na to, że witamina B3 bierze udział w procesach naprawy DNA, w tym uszkodzeń komórek skóry głowy i włosów.

BLOKERY DHT

DHT, czyli dihydrotestosteron, to hormon będący pochodną testosteronu. Uważany jest za jednego z głównych winowajców łysienia androgenowego. DHT to związek, który naturalnie występuje w organizmie. Problem pojawia się, gdy jego poziom ulega podwyższeniu. Odpowiada bowiem za kurczenie się mieszków włosowych oraz ich osłabienie, co w efekcie powoduje wypadanie włosów. Blokery DHT, takie jak beta-sistosterol czy ekstrakt z palmy sabałowej zapobiegają wytwarzaniu enzymu katalizującego proces przemiany testosteronu do DHT, co pomaga obniżyć jego stężenie i uchronić nasze włosy przed nadmiernym wypadaniem. 

Jakie suplementy diety na włosy wybrać?

Jakie suplementy diety na włosy wybrać?

Na rynku zdecydowanie nie brakuje produktów reklamujących się jako remedium na łysienie. Pamiętajmy jednak, że przed zakupem któregokolwiek z nich, powinniśmy upewnić się, że zawiera on w składzie związki, które mogą przynieść realne korzyści dla naszych włosów. Suplementy diety Hairmax® sprawdzą się świetnie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jedna kapsułka zawiera wszystkie, najistotniejsze dla naszych włosów i skóry głowy substancje w odpowiednich ilościach, a stosowana zgodnie z ulotką będzie świetnym uzupełnieniem diety oraz wsparciem w podróży ku gęstym i zdrowym włosom.