Najnowsze technologie w leczeniu łysienia

Najnowsze technologie w leczeniu łysienia

Łysienie – słowo, które wywołuje wiele emocji. Wstyd, strach, niepewność. Na szczęście, wcale nie musi tak być. Postępowanie w przypadku utraty włosów dotąd kojarzyło się z długoletnim leczeniem farmakologicznym, wywołującym wiele niepożądanych skutków ubocznych. Przełomowe odkrycia dotyczące terapii wypadania włosów zapewniły nam szereg rozwiązań wykorzystujących najnowsze technologie w leczeniu łysienia. Sprawdźcie, na jakie nowoczesne zabiegi możecie się zdecydować, jeśli doświadczacie utarty włosów. 

Farmakoterapia – czy są lepsze sposoby na łysienie niż Minoxidil czy Finasteryd? 

Farmakologiczne leczenie łysienia przez długie lata uchodziło za jedyną w pełni skuteczną metodę. Z tego właśnie względu decydowało się na nią tak wiele osób. Chociaż skuteczność farmakoterapii jest pewna, towarzyszy jej również szereg efektów ubocznych. Finasteryd (stosowany wyłącznie u mężczyzn) może prowadzić do obniżenia libido i zaburzeń funkcji seksualnych. W przypadku minoksydylu (stosowanego u kobiet i mężczyzn) działania niepożądane obejmują suchość i podrażnienie skóry głowy. U kobiet może przyczynić się do wzrostu owłosienia na twarzy. Należy pamiętać, że minoxidil nawet w formie wcierki czy lotionu nadal jest lekiem i powoduje takie same skutki uboczne jak ten w formie tabletek. 

Finasteryd i minoksydyl zdecydowanie wiodły prym w leczeniu utraty włosów dziesiątki lat temu i chociaż są stosowane do tej pory, ich miejsce coraz częściej zajmują znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizmu rozwiązania. 

Niefarmakologiczne metody leczenia utraty włosów

Technologiczny postęp widać nie tylko w kontekście smartfonów, ale również dziedzinie zdrowia. Pierwszą przełomową “technologią”, a raczej odkryciem w kontekście terapii utraty włosów był ich przeszczep. Pierwszy tego typu zabieg wykorzystany do korekcji łysienia androgenowego u mężczyzn został przeprowadzony w 1959 roku, a więc kawał czasu temu. I z pewnością zapis na zabieg nie odbył się przez aplikację mobilną 😉 

Transplantacja włosów, chociaż cieszy się ogromną popularnością ze względu na niemal natychmiastowy (w porównaniu do innych sposobów leczenia łysienia) efekt, ma również swoje wady. Należy pamiętać, że jest to zabieg chirurgii plastycznej, co może wiązać się z powikłaniami, takimi jak na przykład infekcje. Ważnym jest więc, aby zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc dawczych/biorczych po zabiegu transplantacji. 

Musimy podkreślić, że przeszczep włosów nie hamuje ich wypadania. Łysienie w miejscach, w których nie przeszczepiono włosów nadal może postępować. Możemy więc traktować transplantację włosów jako zabieg korekcyjny, nie leczniczy. 

O dobroczynnym działaniu światła wiadomo nie od dziś – fakt, że przebywanie na słońcu wpływa korzystnie na nasz nastrój jest potwierdzony naukowo. Nic dziwnego, że naukowcy pochylili się nad tym tematem i zaczęli eksplorować możliwości światła w medycznym aspekcie. Udowodniono, że niskopoziomowe światło laserowe wpływa pozytywnie na wzrost włosów. Co ciekawe, tego odkrycia dokonano zupełnie przypadkowo, podczas badań wpływu światła laserowego na raka. 

Urządzenia laserowe działają na mieszki włosowe na poziomie komórkowym, dostarczając im potrzebną do wzrostu włosów energię. Proces ten jest nazywany fotobiostymulacją i można porównać go do fotosyntezy u roślin. Badania kliniczne wykazały skuteczność na poziomie aż 93% w przypadku łysienia androgenowego, natomiast w terapii skojarzonej terapia technologią laserową przynosi efekty również w pozostałych rodzajach utraty włosów. Co ważne, nie wykazuje ona żadnych niepożądanych skutków ubocznych, a więc jest to zdecydowana przewaga nad wcześniej wspomnianymi rozwiązaniami. Efekty, w zależności od indywidualnych predyspozycji, są widoczne po 8-16 tygodniach terapii. Technologia LLLT wykorzystywana jest zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i dostępne są urządzenia do domowego użytku. Pozwala to na wygodny i szybki zabieg bez konieczności regularnych wizyt u specjalisty. 

Technologia RF również znalazła swoje upodobanie w walce z utratą włosów. Wykorzystuje ona fale radiowe do rozgrzania skóry, w efekcie poprawiając mikrocyrkulację i pobudzając wzrost włosów. Choć brzmi obiecująco, RF nie cieszy się licznymi publikacjami naukowymi, które mogłyby potwierdzić jej całkowitą skuteczność – w szczególności w przypadku urządzeń do stosowania w domu. Z niecierpliwością czekamy na rozwój technologii RF w terapii łysienia. 

Jedną z najnowszych technologii w leczeniu łysienia jest osocze bogatopłytkowe, lub inaczej PRP (platelet rich plasma). Osocze bogatopłytkowe zostaje uzyskane na skutek “odwirowania” krwi pacjenta. Stanowi ono bowiem główny element zabiegu, ponieważ to właśnie naszym własnym osoczem zostaje ostrzyknięta skóra głowy w celu poprawy gęstości włosów. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu nie przeprowadzono wystarczająco badań potwierdzających skuteczność tego rozwiązania, ani dla kogo – i w jakich okolicznościach – sprawdzi się najlepiej. 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

Aby otrzymywać informacje o promocjach i akcjach specjalnych.