Mogłoby się wydawać, że użycie opaski laserowej jest uzasadnione głównie w przypadku mężczyzn, których dotyka problem łysienia. Nic bardziej mylnego. U kobiet rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów jednak z różnych względów (o których mowa poniżej) są one narażone na wzmożone wypadanie.
Przyczyny wypadania włosów u kobiet możemy podzielić na:
-Naturalne
-Związane z nieodpowiednią pielęgnacją oraz trybem życia
-Chorobowe
Przyczyny naturalne wynikają głównie ze zmian hormonalnych, które kobieta przechodzi w różnych okresach życia. Pierwszym etapem burzy hormonalnej jest okres dorastania. Nastolatki często dotyka łojotok i przetłuszczanie się włosów, a niejednokrotnie również ich wypadanie. W późniejszym okresie, zwiększone wypadanie włosów może pojawić się u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną, a także na kilka miesięcy po jej odstawieniu. Kolejny czas skoku hormonów to okres ciąży i poporodowy, kiedy to naturalny cykl wzrostu włosa zostaje wówczas zaburzony i normalizuje się zwykle w ciągu kilku miesięcy. Także z nadejściem menopauzy u kobiet ponownie dochodzi do poważnego osłabienia włosów na podłożu hormonalnym.
Duży wpływ na włosy ma również nasza dieta, ponieważ włosy potrzebują regularnego i zbilansowanego odżywiania. Wypadanie włosów może wynikać z drastycznej diety pozbawionej odpowiedniej ilości witamin i minerałów.
Często bagatelizowanym przyczyną wypadania włosów jest stres. Długotrwałe funkcjonowanie w sytuacji stresowej może przyczynić się do znacznego pogorszenia się kondycji włosów, a w rezultacie ich wypadania. Jest to oczywiście kwestia indywidualna każdej kobiety.
Kobiety powinny zwracać również uwagę na stylizację oraz upinanie włosów. Wysokie temperatury suszarki, prostownicy czy lokówki mogą okazać się zgubne, szczególnie jeśli gorące powietrze kierowane jest na skórę głowy, co w efekcie naraża mieszki włosowe. Z kolei długotrwałe napięcie włosów spowodowane ciasnymi upięciami może sprzyjać uszkodzeniom włosa i osłabieniu jego cebulek.
Chorobowe czynniki wypadania włosów mogą mieć różne podłoże, np. ginekologiczne, choroby tarczycy, anemia, łysienie genetyczne czy łysienie plackowate.
Czasami trudno samodzielnie rozpoznać przyczynę wypadania włosów, dlatego też w przypadku przedłużającego się problemu warto skonsultować się ze specjalistą np. trychologiem, który dzięki badaniom pomoże ocenić sytuację i wybrać odpowiedni sposób leczenia. W każdym przypadku zalecenia lekarza mogą być inne np. suplementacja czy terapia laserowa.