Łysienie i wypadanie włosów u kobiet – co warto wiedzieć?

Łysienie i wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Jest też wiele metod, które umożliwiają zapobieganie oraz redukowanie tego problemu. Najpopularniejsze są oczywiście kosmetyki, które umacniają strukturę włosów już od nasady, a także pobudzają cebulki włosowe do wzrostu. Wysoce skuteczne są także terapie laserowe, które można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się więcej o technologii Hairmax® oraz przyczynach wypadania włosów u kobiet.

Wypadanie włosów i objawy łysienia u kobiet – dlaczego trzeba działać szybko?

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy wypadających włosów lub postępującego łysienia, musisz zacząć działać naprawdę szybko. Brak reakcji może skutkować całkowitym uszkodzeniem mieszków włosowych, a tym samym ryzykiem nadmiernej utraty włosów.

Każda kobieta wie, że piękne włosy to wyznacznik wskazujący na to, że kobieta dba o siebie, swój wygląd oraz dobre samopoczucie na co dzień. Warto więc dbać o skórę głowy, włosy i cały swój organizm, aby zredukować wypadanie włosów, które często przychodzi z wiekiem.

Powody wypadania włosów – skąd bierze się ten problem u kobiet?

Przyczyny wypadających włosów u kobiet mogą mieć podłoża naturalne, czyli genetyczne. Inna kwestia to przebyte choroby, które rzutują na osłabienie mieszków włosowych oraz wypadanie całych kosmyków, np. insulinooporność połączona z PCOS. Kolejne czynniki, które powodują problem z łysieniem u kobiet to takie związane z brakiem odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów.

Duże znaczenie ma także prowadzony tryb życia. Jeśli kobieta nie jest aktywna fizycznie i nie odżywia się prawidłowo, włosy prawdopodobnie będą o wiele słabsze i z tendencją do wypadania.

Warto zebrać wszystkie kluczowe czynniki powodujące wypadanie włosów u kobiet, aby móc wstępnie ocenić, z jakimi problemami może być związany nasz problem. Najpowszechniejsze przyczyny to:

  • zła dieta i brak aktywności fizycznej,
  • zmiany hormonalne w ciele, np. po przebytej ciąży,
  • wejście kobiety w okres menopauzy,
  • długotrwałe oddziaływanie negatywnych czynników środowiskowych i stres,
  • brak codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • zbyt mocne upinanie włosów spinkami lub gumką,
  • częste farbowanie.

Czynników, które powodują wypadanie włosów u kobiet, jest mnóstwo. Ustalenie tej jednej przyczyny bez kompleksowych badań i diagnostyki może być problematyczne. W tym celu warto poznać najpopularniejsze rodzaje łysienia i ocenić, które dotyka nas najbardziej.

Androgenowe łysienie u kobiet – co to takiego?

Największą niedogodnością dla wielu kobiet jest łysienie androgenowe. Schorzenie dotyczy zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest to schorzenie spowodowane zbyt dużą nadwrażliwością organizmu na pochodną testosteronu czyli DHT. Warto dodać, że ten problem dotyka nawet 60% kobiet przed 60 rokiem życia. Tutaj rozróżniamy dwa rodzaje niedogodności związanych z wypadaniem włosów:

  • męskie (występuje u mężczyzn) – obejmuje okolice czoła i szczytu głowy, a następnie przenosi się do części ciemieniowej i skroniowej,
  • damskie – rozlega się na centralną część głowy oraz około 3 cm pasma w okolicy czołowej.

Nadprodukcja DHT prowadzi do łysienia androgenowego u kobiet oraz mężczyzn najczęściej od 18 do 30 roku życia i jest uwarunkowana genetycznie. Diagnostyka i leczenie tego problemu nie jest takie proste i opiera się na kompleksowych badaniach trychologicznych oraz biopsji. Leczenie polega głównie na kuracji farmaceutykami oraz stymulacji mieszków włosowych. W tym przypadku zachęcamy też do skorzystania z technologii Hairmax, czyli laserowych zabiegów na włosy do wykonania w domowym zaciszu.

Ciąża i wypadanie włosów – to warto wiedzieć!

Po ciąży często pojawia się problem wypadania włosów, czyli tzw. łysienie telogenowe. Nie każda kobieta wie, że po zakończonej ciąży włosy mogą być wyjątkowo mocno osłabione. Wynika to ze sporych zmian hormonalnych w organizmie. Choć w trakcie ciąży włosy często stają się gęste, mocne i lśniące to jednak po urodzeniu najczęściej wypadają, przetłuszczają się i są wyjątkowo problematyczne.

W tym przypadku warto wykorzystać kuracje wspomagające porost włosów oraz wzmacniające mieszki włosowe, udać się do dermatologa albo skorzystać z laserowej terapii wzrostu włosów z wykorzystaniem lasera Hairmax.

Łysienie w okresie menopauzy – jak z tym walczyć?

W okresie menopauzy u kobiet spada poziom estrogenów, a to skutkuje przerzedzeniem włosów oraz ich wypadaniem. Takie problemy mają najczęściej dość obszerny charakter i nawet kompleksowa pielęgnacja włosów nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Stosowanie kompleksowych kuracji hamujących wypadanie włosów to podstawa, choć warto to połączyć z laserową terapią do wykonania w domu.

Mała ilość estrogenów w organizmie niekorzystnie oddziałuje na mieszki włosowe. To powoduje, że łysienie menopauzalne postępuje coraz szybciej. Jeśli dojdzie do bliznowacenia, niestety, ale utrata włosów w konkretnych miejscach będzie nieodwracalna.

Stres i wypadanie włosów u kobiet – temu można zapobiegać!

Stres to częsty powód, który generuje pierwsze problemy z wypadaniem włosów – nawet w młodym wieku kobiet. Aby uniknąć problemów z ubytkiem włosów, warto dbać o dobre samopoczucie oraz redukować czynniki stresogenne, szczególnie w pracy i w domu.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o oddziaływaniu wysokiego nasłonecznienia na skórę głowy. Stres oksydacyjny sprawia, że postępuje zwłóknienie okołomieszkowe, a to prowadzi do zniszczenia mieszków włosowych. Rezultatem jest osłabienie struktury włosów oraz ich wypadanie. 

Pozostałe przyczyny łysienia u kobiet – dowiedz się więcej!

Łysienie u kobiet to problem, który może mieć różne podłoża, a niektóre nie zawsze są oczywiste. Kilka dodatkowych czynników, które mogą rzutować na problemy z nadmiernym wypadaniem włosów u kobiet to:

  • niedobory składników odżywczych i minerałów w organizmie – warto je uzupełniać poprzez suplementację oraz zmianę nawyków żywieniowych,
  • anemia – wszelkie niedobory żelaza i niedokrwistość może rzutować na wypadanie włosów,
  • ogólnoustrojowe choroby, np. cukrzyca,
  • choroby skórne.

Jak w takim razie walczyć z narastającymi problemami związanymi z wypadaniem włosów? Można to zrobić na co najmniej kilka sposobów. Wystarczy zadbać o codzienną pielęgnację skóry głowy i włosów, stosować polecane kosmetyki i suplementy, a także prowadzić zdrowy tryb życia. 

W sytuacjach, kiedy problem wypadających włosów naprawdę daje się we znaki, warto sięgnąć po sprawdzone i innowacyjne metody, np. terapię laserową Hairmax. To znacznie zwiększa szanse na odzyskanie pięknych, gęstych i zdrowych włosów na całej głowie – nawet tych utraconych w wyniku choroby.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

Aby otrzymywać informacje o promocjach i akcjach specjalnych.