Mgr Magdalena Furga: Najlepsze preparaty i suplementy na porost włosów — czym kierować się przy wyborze.

suplementy diety na porost włosów
suplementy diety na porost włosów

Suplementy diety na porost włosów stają się coraz bardziej popularne wśród osób zmagających się z problemami związanymi z ich utratą. Mgr Magdalena Furga, dyplomowany trycholog, kosmetolog i dietetyk, dzieli się swoimi eksperckimi rekomendacjami dotyczącymi wyboru odpowiednich preparatów, ich stosowania w kontekście różnych diet oraz specyficznych problemów zdrowotnych. W artykule przedstawimy również najnowsze trendy w suplementacji, innowacyjne składniki oraz zasady bezpiecznego i skutecznego wspomagania porostu włosów u osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami włosów.

1. Jakie są rekomendacje ekspertów dotyczące wyboru najlepszych tabletek na porost włosów i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Eksperci zalecają, aby przy wyborze preparatów na porost włosów zwrócić uwagę na skład suplementów, w szczególności na obecność takich składników jak cynk, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, witamina D oraz aminokwasy, których nawet najmniejszy niedobór znacząco wpływa na kondycję skóry głowy oraz włosów. Ważne jest, aby wybierać produkty renomowanych marek, które mają potwierdzoną skuteczność kliniczną. Przed zakupem suplementu warto skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem, aby dobrać produkt odpowiedni do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia, a także zapewnić bezpieczeństwo stosowania. Kluczowym faktem jest, by suplementować tylko te  mikro- i makroelementy, których w organizmie mamy niedobór. 

2. Czy suplementy diety na porost włosów mogą być stosowane u osób z różnymi rodzajami diety, w tym wegan czy osób na diecie bezglutenowej?

Tak,  suplementy diety na porost włosów mogą, a nawet powinny być wdrażane przez osoby na różnych dietach, w tym wegan i osób na diecie bezglutenowej. Osoby będące na restrykcyjnych dietach mają ograniczone możliwości dostarczania włosom odpowiednich składników odżywczych. Na szczęście producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają do swojej oferty preparaty zgodne z ich preferencjami. Podczas zakupu suplementów wegańskich, bezglutenowych, bezlaktozowych i innych, najważniejszą kwestią jest czytanie etykiet produktów i wybranie tych, które posiadają specjalne, czytelne oznaczenia.

3. Czy istnieją specjalne suplementy diety przeznaczone dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niedobory witamin czy zaburzenia hormonalne, które mogą wspomóc porost włosów?

Istnieje wachlarz suplementów opracowanych pod różne schorzenia. W pewnych jednostkach chorobowych, oprócz typowych symptomów, które charakteryzują dane schorzenie, obserwuje się specyficzne niedobory makro- i mikroelementów (związane z zaburzoną przyswajalnością lub wykorzystywaniem ich na rzecz zwalczania jednostki chorobowej). W związku z tym, w ofertach producentów możemy zauważyć trend na tworzenie linii produktowych, dedykowanych konkretnym jednostkom chorobowym, których składy w dużym stopniu uzupełniają owe niedobory. Wśród takich serii, odnaleźć możemy, chociażby preparaty dla pacjentów z zaburzeniami czynności tarczycy, zespołem policystycznych jajników czy chorych na depresję.

4. Jakie są najnowsze trendy w dziedzinie suplementacji diety na porost włosów i jakie składniki są uważane za najbardziej skuteczne w poprawie ich kondycji?

W obecnych czasach producenci suplementów dedykowanych włosom nie mają prostego zadania. Klient trychologiczny jest bowiem wymagający i formuły, które powtarzają się w większości popularnych preparatów, nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem, jak miało to miejsce jeszcze 10 lat temu. Dlatego aktualnie największą uwagę skupiają produkty z unikalnymi recepturami, które zawierają chociaż jeden innowacyjny składnik o potwierdzonym, korzystnym działaniu na wzrost włosa. Największymi hitami sprzedażowymi są suplementy, które wykazują wpływ na wydłużenie fazy anagenu (czyli wzrostu włosa) oraz takie, które spowalniają, a nawet cofają proces miniaturyzacji (w przebiegu łysienia androgenowego). 

5. Jakie są rekomendacje ekspertów dotyczące stosowania suplementów diety na porost włosów u osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami problemów z włosami?

Rekomendacje ekspertów są zgodne: w suplementacji, która ma wpłynąć na prawidłowy wzrost włosa, należy działać holistycznie. Problemy włosowe nie wybierają płci czy wieku, dlatego dobór preparatów powinien być możliwie jak najbardziej spersonalizowany, dobierany na podstawie obszernego wywiadu, badanie trichoskopowe i na podstawie analizy wyników badań. Jedynie takie podejście umożliwia prawidłowe postawienie diagnozy oraz zaspokojenie potrzeb organizmu danego pacjenta.

6. Czy istnieją specjalne suplementy diety, czy kosmetyki przeznaczone dla osób z różnymi typami włosów, takimi jak kręcone czy cienkie, które mogą wspomóc ich porost?

W doborze suplementacji nie powinniśmy sugerować się tym, jaki typ włosów mamy. Rolą suplementów jest wspomaganie organizmu w tworzeniu korzystnych warunków do produkcji zdrowego oraz mocnego włosa i w żaden sposób nie wpływają one na aspekty, które zostały zapisane genetycznie (skręt, grubość łodygi). Wsparciem włosów kręconych, delikatnych, prostych, falowanych itp. zajmują się preparaty pielęgnacyjne, wśród których rzeczywiście możemy odnaleźć składy dedykowane potrzebom danego typu włosa. Innej bowiem pielęgnacji potrzebuje włos ze skrętem, innej natomiast włos prosty.

7. Czy istnieją specjalne suplementy diety, które są przeznaczone dla osób z różnymi rodzajami wypadających włosów, takimi jak związane z chorobami autoimmunologicznymi czy niedoborem składników odżywczych?

Istotną rolę w  suplementacji osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak łysienie plackowate, zalecane są preparaty zawierające kwasy omega-3, witaminę D i witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Wśród najczęstszych niedoborów, których poród wyróżniamy przyczynę nadmiernego wypadania włosów, wyróżniamy niedostateczny poziom żelaza, kwasu foliowego czy cynku. Znaczna część suplementów, które wpływają na wyregulowanie tych niedostatecznych poziomów, zazwyczaj dodatkowo wzbogacone są substancjami aktywnymi, których obecność wpływa na dużo lepszą przyswajalność  (np. żelazo czy laktoferyna powinny być komponowane z witaminą C).

Podsumowując, suplementacja diety może być skutecznym wsparciem w walce z problemami z włosami, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór preparatów zgodnie z indywidualnymi potrzebami i stanem zdrowia. Mgr Magdalena Furga podkreśla, że najlepsze rezultaty uzyskamy, konsultując się z trychologiem, dermatologiem czy dietetykiem, którzy pomogą nam dobrać produkty dopasowane do naszych specyficznych wymagań. Warto również zwracać uwagę na jakość i skład suplementów oraz unikać przypadkowych zakupów. Holistyczne podejście, uwzględniające dietę, styl życia oraz specjalistyczną opiekę, to najlepsza droga do zdrowych i pięknych włosów.

Sprawdź, jak działają pielęgnacyjne preparaty na porost włosów Hairmax polecane przez specjalistów  >>>