Masaż głowy, a porost włosów – co warto wiedzieć?

Poszukując skutecznej metody przyspieszenia wzrostu włosów testujemy wiele technik oraz nowych możliwości

Poszukując skutecznej metody przyspieszenia wzrostu włosów testujemy wiele technik oraz nowych możliwości polepszenia stanu skóry głowy oraz polepszające kondycje włosów. Poczynając poszukiwania skutecznych sposobów od polecanych przez znajomych, szukając na forach internetowych bądź domowych sposobów po zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach trychologicznych czy salonach fryzjerskich. Jesteśmy przepełnieni różnymi cennymi informacjami oraz mitami na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy ważne by dozować informacje odpowiednie do swoich potrzeb.


Jednym z pojawiających się sposobów jest relaksujący zabieg czyli masaż skóry głowy, jednak co do jego skuteczności zdania są podzielone. Jest to zabieg, który daje odczucie odprężenia np. w przypadku bólu głowy. Masaż głowy na porost włosów to delikatne zrelaksowanie się np. w domowym zaciszu wykowywane bez skalpu na naszej skórze, pobudzające mieszki włosowe. Często pojęcie skalpu jest błędne, skalp definiowany jest jako skóra głowy z włosami oderwana od czaszki poprzez nacięcie skóry głowy.


Masaż skóry głowy wykonujemy kolistymi ruchami w stronę karku najlepiej opuszkami palców. Dużo osób twierdzi, że dobrze wykonywany masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi, wzmacnia włosy oraz ogranicza wypadanie włosów. Warto zapamiętać, że masaż głowy powinien być dla nas czymś przyjemnym by pomóc nam się zrelaksować np. po ciężkim dniu w pracy oraz obniżyć napięcie karku. Są też miłośnicy masażu na mocne bóle głowy, taki masaż możemy zrobić np. pod prysznicem, wykonując pewne ruchy masażu skóry głowy dodając do tego szczotkowanie włosów po zastosowaniu odżywki.


Coraz bardziej popularny jest hinduski masaż głowy, który wykonywany jest według zasad -ajurwedy. Jest to masaż niezwykle relaksujący oraz wyciszający umysł. Bardzo dobrze wspiera zdolność umysłową przez uwalnianie napięć. Wspomaga również prace zatok.
Warto dowiedzieć się, kiedy masaż może okazać się pomocny, a w jakich przypadkach lepiej z niego zrezygnować i zastosować inne metody hamujące wypadanie włosów. Jednym z takich przypadków są np. podrażnienia skóry wtedy lepiej zastąpić go opaską laserową na porost włosów w której zastosowana została technologia LLLT.

Wpływ masażu na porost włosów

By włosy rosły szybciej potrzebują sprzyjającego do tego środowiska. Dobrym sposobem na to jest regularny peeling skóry głowy, który pomaga pozbycia się nadmiaru sebum znajdującego się na powierzchni skóry głowy , usunięcie martwego naskórka oraz jest to skuteczny sposób na regulacje pracy gruczołów łojowych. Polepsza również By włosy rosły szybciej potrzebują sprzyjającego do tego środowiska. Dobrym sposobem na to jest regularny peeling skóry głowy, który pomaga pozbycia się, martwego naskórka oraz jest to skuteczny sposób na regulacje pracy gruczołów łojowych. Regularny wykonywany peeling pomaga pozbyć się nadmiaru sebum znajdującego się na powierzchni skóry głowy, peeling wykonujemy od nasady włosów, emulgując go kolistymi ruchami po linii włosów. Polepsza również absorbować większość składników aktywnych zawartych np. w szamponie czy wcierce na porost włosów. Warto wiedzieć, że skórę głowy należy minimum raz na dwa peelingować oraz myć podwójnie skórę głowy co 2/3 dni by usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz by nowe włosy miały dobre warunki do wzrostu.

Masując skórę głowy, wpływamy na poprawę ukrwienia skalpu, a dzięki szybszemu krążeniu krwi, do mieszków włosowych trafia więcej składników odżywczych i tlenu. Podczas mycia głowy szamponem również możemy wykonywać taki masaż. Dzięki temu skóra staje się bardziej odżywiona. Aby pojawiły się efekty, potrzebna jest jednak regularność to klucz do sukcesu. Dlatego wykorzystuj każdą sprzyjającą okazję, np. biorąc prysznic – po nałożeniu na włosy szamponu lub odżywki, przez 1-3 minuty masujemy delikatnie skórę głowę opuszkami palców zaczynając od czoła, następnie kierujemy się w kierunku karku. Warto wykonywać peeling na całym ciele.
Podczas odpoczynku – wolna chwila przed telewizorem również jest doskonałą okazją na zadbanie o zdrowie włosów oraz piękną fryzurę. To doskonały dodatek do wieczornego relaksu. Możemy dodatkowo nałożyć na włosy olejek np. arganowy lub kokosowy, który dodatkowo nawilży łodygę włosa.


Szczotkując włosy – pamiętaj tylko o odpowiedniej szczotce, np. z włosiem dzika bądź grzebieniem o szerokim rozstawieniu ząbków. Warto wiedzieć, że ręcznik z mikrofibry jest bardzo delikatny również świetnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji włosów po umyciu ponieważ owijając nim włosy nie wyrywamy ich tylko delikatnie osuszamy z nadmiaru wody.


Masaż skóry głowy – kiedy powinieneś uważać?

Niestety, nie u wszystkich osób powinno się wykonywać taki masaż. Do głównych przeciwwskazań należą m.in.:
-Łuszczyca
-Łojotok
-Łupież tłusty
-Bardzo długie włosy

W powyższych przypadkach lepiej sprawdzi się terapia laserowa. Dzięki urządzeniom HairMax można przeprowadzić ją samodzielnie w domu o dowolnie wybranej porze dnia. Włosy rosną mocniejsze oraz grubsze o 0.5 mm. Laser HairMax jest to doskonałe wzmocnienie włosów od nasady oraz odżywienie skóry głowy bez użycia skalpu. Urządzenie laserowe możemy stosować na różne rodzaje łysienia np. łysienie androgenowe bądź telogenowe. Skuteczność działania lasera zastała przebadana na poziomie 93% .


Zasady działania są podobne do masażu – zimne światło lasera ( monochromatyczne ) wnika do skóry głowy na poziomie komórkowym dostarczając do mieszków włosowych niezbędny tlen i substancje odżywcze. Dodatkową zaletą terapii laserowej jest leczenie łojotoku, łupieżu, a także pomoc dla osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Stan włosów znacząco się poprawia. Kuracja jest szczególnie polecana osobom dotkniętym problemem łysienia typu androgenowego, gdyż wspomaga usuwanie szkodliwych substancji, w tym DHT (więcej informacji na ten temat w artykule: Jakie rodzaje łysienia można leczyć laserem?).

Masaż skóry głowy – podsumowanie


Podsumowując, masaż skóry głowy może pozytywnie wpłynąć na włosy, zmniejsza ból głowy, poprawie ukrwienie skóry głowy a dodatkowo jest doskonałym sposobem na relaks ponieważ usuwa napięcie oraz odpręża skórę głowy. Aby przyniósł zadowalające rezultaty konieczna jest systematyczność (najlepiej wykonywać go codziennie) oraz odpowiednia technika (masujemy opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy, w kierunku od czoła do karku). Ważne aby nie masować skroni, gdzie występują zakończenia nerwowe. Dla osób, które nie chcą samodzielnie wykonywać masażu lub mają ku temu przeciwwskazania, polecamy skorzystanie z terapii laserowej. Przy regularnym stosowaniu (2-3 razy w tygodniu), efektów kuracji można się spodziewać już po 8-12 tygodniach. Watro po tym czasie stosować laser prewencyjnie. Zabieg wykonujemy w domowym zaciszu np. relaksując się w fotelu oglądając film. Stosowanie lasera Hairmax nie powoduje skutków ubocznych takich jak np. odczuwalne szumy uszne czy ból głowy. Nasze urządzenia stosowane są również w gabinetach fryzjerskich. Taki zabieg możemy połączyć z poprzedzającym go masażem skóry głowy by móc się zrelaksować oraz poprawić krążenie. Laser Hairmax możemy być stosowany na lekko wilgotnych bądź suchych włosach.