Dlaczego włosy wypadają?

Zdrowe, gęste oraz lśniące włosy są kojarzone z młodością, witalnością oraz dobrym zdrowiem, a ponadto wpływają na to, jak postrzegamy samych siebie. Kiedy dotyka nas nadmierna ich utrata, możemy czuć się bezradni. Należy pamiętać, że zarówno kobiety jak i mężczyźni doświadczają wypadania włosów w pewnym etapie ich życia. Niezmiernie istotnym jest poznać przyczynę utraty włosów, aby podjąć odpowiednie kroki w jej powstrzymaniu.

Androgenowe wypadanie włosów to najczęstszy rodzaj wypadania włosów

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, takich jak stres, niewłaściwa dieta, nadmierna stylizacja i problemy medyczne. Najczęstszym rodzajem wypadania włosów jest dziedziczne wypadanie włosów, znane również jako łysienie androgenowe. Jest to naturalny stan spowodowany połączeniem czynników genetycznych, poziomu hormonów i procesu starzenia się. Ten rodzaj łysienia polega na dziedzicznym uwrażliwieniu genetycznie predysponowanych mieszków włosowych na działanie hormonu dihydrotestosteronu (DHT). Mieszki włosowe dotknięte tą chorobą stopniowo kurczą się, a cykl życia włosa ulega skróceniu, co skutkuje przerzedzeniem włosów. W niektórych przypadkach mieszki włosowe przestają produkować włosy, zamykają się i przechodzą w stan uśpienia.

Androgenowe wypadanie włosów może rozpocząć się już w połowie lat 20-tych, a do 50 roku życia dotknie nawet połowę mężczyzn. Jedna na cztery kobiety doświadczy utraty włosów w pewnym momencie swojego życia, najbardziej dotkliwie wraz z nadejściem menopauzy.

Łysienie androgenowe dotyka mężczyzn i kobiety w różny sposób. Mężczyźni zauważają cofanie się linii włosów, powstawanie łysych plam na czubku skóry głowy i stopniowe przerzedzanie się włosów na czubku głowy. Kobiety zazwyczaj doświadczają stopniowego przerzedzania się włosów na całej skórze głowy, przerzedzania się włosów w okolicach skroni i poszerzania się przedziałka między włosami, ale bardzo rzadko łysieją.

Istnieją tylko 3 zatwierdzone przez FDA metody leczenia androgenowego wypadania włosów.

HAIRMAX®: Laseroterapia dla kobiet i mężczyzn

Laserowa terapia niskopoziomowa (LLLT) to światło widzialne w czerwonym spektrum. Bezpieczne, łatwe i skuteczne, lasery niskopoziomowe
dostarczają energię świetlną bezpośrednio do skóry głowy w procesie zwanym fotobiostymulacją. Światło lasera zwiększa ilość adenozynotrójfosforanu (ATP), który jest paliwem dla żywych komórek w mieszku włosowym. ATP jest integralną częścią funkcji komórki jako „transporter energii”. Sprzyja on zwiększeniu aktywności komórkowej, co pomaga stworzyć optymalne środowisko dla wzrostu włosów. Ponadto, energia światła laserowego może zwiększyć przepływ krwi i krążenie w skórze głowy. Prowadzi to do zdrowszych mieszków włosowych i pomaga usuwać szkodliwe substancje, takie jak DHT, hormon odpowiedzialny za wypadanie włosów.

 Zabiegi laserowe zasilają mieszki włosowe energią potrzebną do pobudzenia czynników wzrostu, odwrócenia procesu przerzedzania się włosów, wydłużenia fazy wzrostu, przywrócenia zdrowego cyklu włosowego i wzrostu włosów. Bez leków, bez niepokojących efektów ubocznych. Brak bieżących kosztów.

Minoksydyl dla mężczyzn i kobiet

Minoksydyl (Rogaine) jest lekiem stosowanym miejscowo, który nakłada się na skórę głowy dwa razy dziennie. Około jedna czwarta mężczyzn i jedna piąta kobiet stosujących minoksydyl doświadcza skutecznego wzrostu włosów, który może trwać od 2 do 4 miesięcy. Działania niepożądane obejmują suchość i podrażnienie skóry głowy. U kobiet może powodować wzrost owłosienia na twarzy. Lek stosowany miejscowo. Wymaga comiesięcznego wkładu finansowego.

Finasteryd (tylko dla mężczyzn)

Finasteryd doustny (Propecia) jest lekiem na łysienie zatwierdzonym przez FDA. Przyjmowany raz dziennie, finasteryd blokuje powstawanie hormonu dihydro-testosteronu (DHT), który jest odpowiedzialny za kurczenie się mieszków włosowych. Skutki uboczne mogą prowadzić do obniżenia libido i zaburzeń funkcji seksualnych.

Wyniki badań klinicznych urządzeń laserowych Hairmax® zostały porównane z wynikami badań klinicznych minoksydylu i finasterydu i okazały
się równoważne. (Praca kliniczna opublikowana w American Journal of Clinical Practice). Aby lepiej zrozumieć utratę włosów, warto najpierw poznać fazy cyklu wzrostu włosa. Poniższe ilustracje przedstawiają poszczególne fazy.

haimax hair growth phases 1920x

Jak rosną włosy: Fazy cyklu wzrostu włosa

Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz: Wzrostu (anagen), spoczynku (telogen) i przejściowej (katagen). W dowolnym momencie 10-20% włosów znajduje się w fazie katagenu lub telogenu, czekając na zrzucenie i zastąpienie przez aktywny włos anagenowy (podobnie jak ząb mleczny jest wysuwany przez ząb stały). HairMax® energetyzuje i stymuluje mieszki włosowe w fazie katagenu (przejściowej) i telogenu (spoczynku), powodując powstanie nowego włosa anagenowego.

Jak dochodzi do wypadania włosów: Proces łysienia plackowatego

hair loss phase

Faza 1

Wzrost włosa w zdrowym korzeniu

W „fazie wzrostu” lub „fazie anagenowej”, każdy włos rośnie około jednego centymetra (0,5 cala) na miesiąc przez okres od 2 do 8 lat. Hairmax wspomaga proces wzrostu poprzez dostarczanie energii, dzięki czemu włosy stają się zdrowsze i pełniejsze.
hair loss phase

Faza 2

Żywy korzeń w fazie spoczynku

W „fazie spoczynku” lub „fazie telogenu”, włosy przestają rosnąć i „odpoczywają” przez okres od 2 do 4 miesięcy, a następnie wypadają. Hairmax pomaga poprzez stymulację wzrostu nowych włosów.

hair loss phase

Faza 3

Osłabienie korzenia i miniaturyzacja włosa (meszkowego)

Hairmax® pomaga cienkim, osłabionym włosom, stymulując je do wzrostu jako grubsze, bardziej dojrzałe włosy.

hair loss phase

Faza 4

Martwy korzeń

Korzeń jest martwy i nie można mu pomóc.

Jesteśmy pionierem w technologii laserowej umożliwiającej wzrost włosów w warunkach domowych

Hairmax® to ponad dwie dekady badań i rozwoju, które zaowocowały stworzeniem urządzenia medycznego do terapii laserowej niskopoziomowej, które jest bezpieczną, skuteczną i łatwą w użyciu metodą leczenia wypadania włosów. Urządzenia laserowe HairMax® są pierwszymi zatwierdzonymi przez FDA urządzeniami medycznymi do użytku domowego, które skutecznie wspomagają porost włosów i leczą wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn.

Hairmax® działa w oparciu o proces zwany fotobiostymulacją, który jest podobny do fotosyntezy powodującej wzrost roślin. Urządzenia laserowe Hairmax® wykorzystują fototerapię laserową, która dostarcza światło widzialne w czerwonym spektrum. HairMax® dostarcza tę terapeutyczną, odżywczą energię świetlną do mieszków włosowych, stymulując czynniki wzrostu, wydłużając fazę
wzrostu włosów i pomagając przywrócić zdrowy cykl wzrostu włosów, co skutkuje wzrostem
nowych włosów o zwiększonej gęstości, pełności i żywotności.