Domowe sposoby na porost włosów

domowe sposoby na porost włosów

Domowe sposoby na porost włosów: Czy istnieją? Każda osoba, która marzy o długich, lśniących i zdrowych włosach, chciałaby jednocześnie przyspieszyć ich porost, aby nie musieć czekać latami aż te osiągną upatrzoną długość. Ale czy istnieją domowe sposoby, które mogą sprawić, żeby włosy rosły szybciej? Przekonajmy się, czy bez wychodzenia z domu i profesjonalnych zabiegów jesteśmy w stanie chociaż trochę wspomóc nasze włosy w trudnym procesie rośnięcia. 

Spis treści:

1. Od czego zależy porost włosów?

2. Domowe sposoby na porost włosów

3. Domowe preparaty na włosy

4. Jak często stosować domowe preparaty na porost włosów?   

Od czego zależy porost włosów?

To, w jakim tempie nasze włosy rosną, uzależnione jest od wielu czynników. Często zupełnie od nas niezależnych, chociaż na szczęście w niektórych przypadkach możemy zacząć działać i trochę przyśpieszyć porost włosów. Na szybkość ich rośnięcia wpływają między innymi:

– Genetyka,

– Hormony,

– Stan zdrowia (zarówno fizyczny, jak i psychiczny),

– Kosmetyki oraz pielęgnacja,

– Dieta i nawyki żywieniowe,

– Zabiegi (farbowanie, suszenie, prostowanie itp.).

 

Przeciętny włos rośnie średnio około 1 centymetra na miesiąc — samo tempo przyrostu uwarunkowane jest genetycznie i trudno wpłynąć na nie w takim zakresie, aby włosy nagle zaczęły rosnąć 2 lub 3 razy szybciej. Można jednak zapewnić swoim włosom optymalne środowisko do wzrostu i w ten sposób osiągnąć maksimum możliwości, jakie zapisane są w naszym kodzie genetycznym. Z drugiej strony dużo osób skarży się na powolne rośnięcie włosów, kiedy tak naprawdę ich włosy rosną w normalnym tempie, ale łamią się i kruszą na końcach. Bo chociaż we wzroście włosów wszystkie kluczowe procesy zachodzą pod skórą głowy, marząc o długich włosach, nie możemy zapominać o ich pielęgnacji na całej długości.

Nasze włosy mają „zaprogramowaną” genetycznie fazę wzrostu, która trwa od 2 do 8 lat. Po tym czasie nawet najbardziej zadbany włos uwalnia się z mieszka włosowego, aby za jakiś czas na jego miejscu wyrósł kolejny. Krótka faza anagenowa (wzrostu) może utrudniać — a wręcz uniemożliwiać — zapuszczenie długich włosów, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ją wydłużyć. Przy niekorzystnych uwarunkowaniach genetycznych jest to bardzo trudne, ale często sami działamy na szkodę naszych włosów. Nieświadomie osłabiamy mieszki włosowe albo cierpimy na choroby czy zaburzenia, które negatywnie odbijają się właśnie na włosach, prowadząc do ich nadmiernego wypadania. Więcej o tym przeczytacie w naszym wpisie: Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów.

Domowe sposoby na porost włosów

Czy da się przyspieszyć porost włosów bez wychodzenia z domu i specjalistycznych preparatów? Istnieją dwie sprawdzone metody, które faktycznie pozytywnie wpływają na włosy, a potencjalnie również tempo ich wzrostu:

Odpowiednia dieta

Aby włosy mogły rosnąć, potrzebują składników odżywczych. Przede wszystkim tych, które wprowadzamy wraz ze zrównoważoną dietą. Kosmetyki oddziałują głównie na łodygę włosa oraz skórę głowy i chociaż są bardzo istotne w procesie walki o długie i piękne włosy, to nie zastąpią racjonalnego żywienia. Pamiętajmy, że nasze włosy i skóra jako pierwsze tracą dostęp do witamin i minerałów, kiedy tylko nasz organizm zaczyna „czuć”, że dostarczamy mu ich zbyt mało. 

Co powinna zawierać dieta, aby włosy rosły szybciej? 

* Witaminy, przede wszystkim: A i E oraz witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B7, B12);

* Mikroelementy takie jak: cynk, wapń, miedź, żelazo, selen czy krzem;

* Zioła, chociażby w postaci naparów do picia: pokrzywa, skrzyp polny, szałwia;

* Kwasy omega-3.

Sprawdź, dlaczego wypadają włosy >>>

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy redukuje stres, złuszcza martwy naskórek oraz poprawia krążenie krwi. Przekłada się to pozytywnie na odżywienie mieszków włosowych, a także stwarza przyjazne środowisko do wzrostu włosów. Skóra rozluźnia się, staje się lepiej dotleniona i ukrwiona, a nowo wyrastające włosy nie są blokowane przez zalegający naskórek. W ten sposób prosty masaż w domowym zaciszu pomaga przyspieszyć porost włosów oraz ograniczyć ich wypadanie. 

Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy przeprowadzimy masaż skóry głowy w towarzystwie domowej wcierki lub profesjonalnego serum. Można jednak wykonać go podczas mycia głowy lub na sucho, oglądając ulubiony serial. Ważne, aby masaż wykonywać delikatnie — samymi opuszkami palców lub specjalnymi gadżetami do masażu skóry głowy — tak, aby nie szarpać za włosy, nie plątać ich i nie wyrywać.

Domowe preparaty na włosy

Istnieje kilka sprawdzonych przepisów na domowe maseczki, płukanki i wcierki, których zadaniem jest delikatnie złuszczyć, odżywić czy nawilżyć skórę głowy lub pobudzić mieszki włosowe do działania. Składniki często znajdziemy we własnej kuchni, wystarczy zmieszać wybrany produkt spożywczy z ulubioną odżywką lub maską do włosów:

* Kawa (pobudza cebulki włosów do wzrostu),

* Drożdże (źródło witaminy B7, posiadają właściwości przeciwzapalne i antystarzeniowe, mogą również opóźniać siwienie),

* Cukier lub miód (oba składniki nawilżają skórę głowy),

* Jajka (wzmacniają włosy, nawilżają je i wygładzają oraz pomagają w walce z łupieżem),

* Cytryna (posiada właściwości oczyszczające, działa antybakteryjnie i przeciwłupieżowo).

Taką domową miksturę na porost włosów trzymamy około 30 minut. Przy nakładaniu wmasowujemy ją dokładnie w skórę głowy i włosy, a następnie zakładamy na głowę np. foliowy czepek i ręcznik — ciepło sprzyja wchłanianiu składników odżywczych. 

A jeżeli mamy w domu zioła, możemy przygotować domową wcierkę, np. z kozieradki, skrzypu polnego czy pokrzywy. Większość tego typu preparatów można stosować na noc, a rano po prostu umyć włosy szamponem.   

Jak często stosować domowe preparaty na porost włosów?

Domowe preparaty mogą przyczynić się do wzrostu włosów, ale pamiętajmy, że nie mają bardzo silnego działania. W pierwszym kroku wykonajmy próbę uczuleniową, a jeżeli nasza skóra głowy polubi się z wybranymi przez nas składnikami, to takie wcierki czy maseczki mogą być spokojnie używane 2 lub 3 razy w tygodniu. Ważna jest regularność, aby móc zauważyć jakieś efekty i wzmocnić włosy.  

Domowe sposoby na porost włosów są świetnym uzupełnieniem walki o piękne i zdrowe włosy. Nie będą jednak skuteczne, jeżeli w pierwszej kolejności nie zadbamy o… siebie. Na tempo rośnięcia włosów oddziałuje przede wszystkim stan naszego zdrowia. Włosy, które nadmiernie wypadają albo są bardzo zniszczone, nigdy nie osiągną wymarzonej przez nas długości.