Hormony a wypadanie włosów: Przyczyny związane z nadmiernym wypadaniem włosów to przede wszystkim brak zdrowego i zbilansowanego żywienia, nałogi papierosowe, a także zaburzenia pracy układu hormonalnego. Ten ostatni czynnik, czyli hormony, mogą doprowadzić do tego, że wypadanie włosów przerodzi się w ogromny problem, którego leczenie jest trudne i długotrwałe. Zobacz, jak hormony wpływają na stan włosów i czy można ograniczyć negatywny wpływ zaburzeń hormonalnych na włosy.
Jakie są niepokojące objawy wpływu hormonów na organizm człowieka?
Każdy człowiek traci średnio do 100 włosów na dobę. Wynika to z naturalnej fizjologii. Problem pojawia się wtedy, kiedy w wyniku nadmiernego wypadania włosów tracimy ich ponad 200 sztuk na dobę. Jeśli dodatkowo taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może to oznaczać problemy natury hormonalnej.
Wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy układu hormonalnego mogą negatywnie wpływać na: grubość, barwę oraz strukturę włosów. Najczęściej skutkiem jest także nadmierne wypadanie. To niepokojące objawy, których nie można bagatelizować. W przeciwnym razie problem wypadania włosów będzie tak obszerny, że doprowadzi do mocnego przerzedzenia włosów lub łysienia.
Jakie hormony odpowiadają za stan włosów?
Główne hormony odpowiedzialne za strukturę, grubość i ogólny stan włosów to testosteron, dihydrotestosteron, estrogen, progesteron oraz tyroksyna. To właśnie te elementy układu hormonalnego odpowiadają za cykl wzrostu włosa oraz jego odporność na uszkodzenia. Jeśli którykolwiek z powyższych hormonów nie jest zachowany w równowadze z pozostałymi, niestety każdy organizm będzie zachowywać się nietypowo.
Uwaga! Nagła zmiana wyglądu włosów, a także nadmierne wypadanie może wskazywać na pierwsze stadium zaburzeń hormonalnych lub innych poważnych schorzeń, które należy zdiagnozować.
Kiedy dochodzi do niedoboru estrogenu w organizmie, trzeba włączyć dodatkowe środki nawilżające do codziennej pielęgnacji włosów. Estrogeny są odpowiedzialne za wydłużenie fazy wzrostu włosa, zapobiegają ich wypadaniu oraz stymulują do pojawiania się nowych. Kobiety w ciąży najczęściej mogą zaobserwować, że ich włosy stały się mocne, lśniące i gęste… a to wszystko za sprawą zmian w gospodarce hormonalnej i podniesienia poziomu estrogenu.
Niestety po porodzie najczęściej sytuacja zmienia się o 180 stopni. Wtedy poziom kluczowych hormonów spada lub następuje ich mocna dysproporcja, co skutkuje wypadaniem włosów, utratą blasku i koloru oraz przerzedzeniem.
Tarczyca a stan włosów – jakie to ma znaczenie?
Tarczyca to narząd, który odpowiada w ciele człowieka za produkcję hormonów. W przypadku niektórych chorób np. niedoczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy może dochodzić do problematycznych zaburzeń. Niestety w takich sytuacjach wszelkiego rodzaju kuracje odżywcze na włosy oraz stosowanie preparatów przeciw wypadaniu włosów nie ma większego sensu. Aby odzyskać piękne i lśniące włosy trzeba przede wszystkim unormować gospodarkę hormonalną.
Kluczowe hormony tarczycy odpowiadające za wypadanie włosów to: kalcytonina, trójjodotyronina oraz tyroksyna.
Wypadanie włosów przez hormony – podsumowanie
Androgeny, czyli hormony płciowe także odpowiadają za wypadanie włosów. Tutaj wyróżniamy przede wszystkim testosteron oraz dihydrotestosteron. Te są główną przyczyną łysienia androgenowego. Nieprawidłowości w ilości hormonów powodują, że włosy stają się cienkie, krótsze, jest ich optycznie mniej, a także mają tendencję do kruszenia się. Problemy z gospodarką hormonów płciowych skutkują także miniaturyzacją mieszków włosowych.