Zakola – pierwszy sygnał problemów z łysieniem
Zakola to pierwszy z widocznych objawów łysienia. W większości, problem ten dotyczy mężczyzn, jednak może dotknąć również kobiety i to niezależnie od wieku. Metod walki z łysieniem jest coraz więcej, jednak przed podjęciem decyzji o wyborze zabiegu czy preparatu warto poznać bliżej genezę problemu, to pozwoli nam na trzeźwą ocenę propozycji danej firmy i oszczędność środków, które wydalibyśmy na testowanie różnych produktów. Skąd biorą się zakola i dlaczego warto w ich przypadku rozważyć terapię laserową?
Skąd biorą się zakola?
Problem łysienia może wynikać z wielu czynników np. stresu, przyjmowania niektórych leków, zaburzeń hormonalnych. Najczęściej występującym typem jest łysienie typu androgenowego, którego przyczyną jest nadwrażliwość na androgeny, w tym pochodną testosteronu zwaną DHT. Specjalnie dla tego typu łysienia, powstała skala klasyfikacja Norwood – Hamilton, która określa fazy wypadania włosów. Warto wiedzieć, że w przypadku kobiet, przebieg choroby jest inny i klasyfikacja wygląda nieco inaczej. U kobiet przerzedzenie włosów w pierwszej fazie jest zauważalne na czubku głowy, zakola pojawiają się na późniejszym etapie. W przypadku mężczyzn to właśnie zakola pojawiają się w pierwszej kolejności.
Łysienie androgenowe: czym się charakteryzuje? >>>
Problem zakoli wynika z faktu, że w tym miejscu włosy są z reguły najsłabsze. Mieszki włosowe pod wpływem wspomnianego wcześniej DHT ulegają miniaturyzacji, stają się słabsze, a w skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego wyłysienia. Najlepiej utrzymują się włosy w części potylicznej, dlatego często wykorzystuje się je do transplantacji włosów i przeszczepia w miejsca dotknięte łysieniem. Dzięki przeszczepowi zakola można zakamuflować, nie jest to jednak jednoznaczne z wyleczeniem. Aby zahamować łysienie, należałoby usunąć z mieszka włosowego szkodzącą mu substancję -I tu nadzieja w terapii laserowej.
Terapia laserowa jako pomoc w walce z zakolami
Hairmax wprowadził na rynek certyfikowane urządzenia przeznaczone do użytku domowego, które pomagają w walce z uciążliwym problemem. Produkt w postaci opaski laserowej bądź grzebienia laserowego, wykorzystuje technologię LLLT (Low Level Laser Therapy). Technologia ta polega na wprowadzeniu do mieszka włosowego zimnego światła lasera, który zwiększa ilość wprowadzanego tlenu i substancji odżywczych oraz przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji, w tym DHT. Terapia pomaga zatrzymać wypadanie włosów i sprawia, że odrastają gęstsze i mocniejsze. Pierwszych efektów można się spodziewać po 8 do 12 tygodni. Sam zabieg trwa około 90 sekund i należy go powtarzać co 2-3 dni.
Podsumowując, niezależnie od tego czy proces łysienia będzie posuwał się dalej, zakola są problemem, który może stać się przyczyną dyskomfortu i spadku pewności siebie, zwłaszcza jeśli dotyczy kobiet. Warto więc zasięgnąć opinii lekarza czy trychologa i wybrać odpowiednią metodę, która pozwoli nam żyć bez kompleksów.