Jak przyspieszyć porost włosów?

Badania pokazują, że przeciętny włos rośnie zaledwie 1 cm na miesiąc. Przyrost około 10-15 centymetrów rocznie to stosunkowo niewiele dla osoby, dla której długie włosy to marzenie. Oczywiście niektórzy z nas wygrali na loterii genowej i ich włosy rosną zauważalnie szybciej. Czy to jednak oznacza, że cała reszta musi pogodzić się z powolnym wzrostem włosów i uzbroić wyłącznie w cierpliwość? Na szczęście nie, ponieważ istnieją sprawdzone sposoby na to, jak przyspieszyć porost włosów!

Dlaczego włosy wypadają?

Chyba każdy z nas przeżył w swoim życiu moment, w którym walczył z nadmiernym wypadaniem włosów. Kolejne utracone kosmyki mogą być powodem do niepokoju, szczególnie jeżeli praktycznie z dnia na dzień znajdujemy ich coraz więcej na szczotce i pod prysznicem. Oznacza to, że z jakichś powodów cykl życia włosa został zaburzony i należy przywrócić jego prawidłowy przebieg.  

Oczywiście samo wypadanie włosów jest całkowicie normalne. Nasze włosy mają genetycznie zaprogramowany cykl życia i po kilku latach „obumierają”, uwalniając się z cebulki i robiąc miejsce dla nowego włosa. Jeżeli jednak włosy robią się osłabione i zaczyna wypadać ich zauważalnie więcej niż normalnie, możemy mówić o nadmiernym (lub wzmożonym) wypadaniu włosów. Przyczyn takiego stanu jest naprawdę wiele — od jesiennego przesilenia, aż po poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego wypadania włosów nie należy ignorować, a udać się z nim do lekarza.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

  • – Niezdrowa dieta, uboga w minerały i witaminy; zbyt mała kaloryczność posiłków, niepokrywająca dziennego zapotrzebowania,
  • – Problemy z tarczycą, anemia i inne choroby,
  • – Choroby skóry głowy (w tym łupież, grzybica, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry),
  • – Zmiany i problemy hormonalne, włączając w to ciąże i połóg,
  • – Zmęczenie, osłabienie oraz silny i długotrwały stres (który może doprowadzić nawet do łysienia plackowatego),
  • – Łysienie androgenowe (dotykające zarówno kobiety, jak i mężczyzn),
  • – Przyjmowane leki (wypadanie włosów może być jednym z niepożądanych skutków ubocznych leków hormonalnych, nasercowych, przeciwtrądzikowych, psychotropowych itp.),
  • – Nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów,
  • – Pory roku (szczególnie jesień i wiosna).

Wyeliminowanie przyczyn wzmożonego wypadania włosów, to pierwszy krok do ich skuteczniejszego zapuszczania. A jeżeli ten punkt mamy już z głowy, pora zastanowić się, jak skutecznie przyspieszyć ich wzrost.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły?

Zdrowe, zadbane i długie włosy to zewnętrzny symbol tego, że z naszym organizmem wszystko w porządku. Dlatego tak wiele osób, zwłaszcza kobiet, marzy o gęstych włosach do pasa. Włosy jednak rosną bardzo długo i jeżeli naszą pozycją wyjściową jest krótka fryzura, czeka nas kilka lat (!) zapuszczania. To spore wyzwanie nawet dla najbardziej cierpliwych osób, dlatego w tym wpisie poruszymy kilka sposobów na to, aby przyspieszyć ich porost.

Czy to oznacza, że w kilka miesięcy z włosów do ucha nasza fryzura zmieni się we włosy do połowy pleców czy pasa? Niestety nie, tak szybki wzrost włosów jest praktycznie niemożliwy. Jeżeli jednak wykażemy się systematycznością, efekt będzie zauważalny, włosy wzmocnią się, a czas oczekiwania na wymarzoną fryzurę ulegnie skróceniu.

Domowe sposoby na porost włosów

Dobra wiadomość jest taka, że o włosy łatwo dbać w zaciszu własnego domu. Czasem nawet nie potrzebujmy do tego żadnych dodatkowych sprzętów czy preparatów — wszystkie niezbędne rzeczy znajdziemy w obrębie naszej kuchni i łazienki. Więcej o tym piszemy w naszym wpisie: „Domowe sposoby na porost włosów”. Zajrzyjcie tam, jeżeli chcecie poznać naturalne składniki wspomagające porost włosów, takie jak np. kawa.

Dieta na włosy

Zdrowe i zbilansowanie odżywianie to punkt, od którego należy zacząć każdą walkę o długie włosy. Bez dostarczania organizmowi zdrowych kalorii, witamin i mikroelementów, wszelkie nasze działania spalą na panewce; włosy będą osłabione, a nawet mogą zacząć wypadać. Ale czy istnieją składniki spożywcze, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyspieszenie porostu włosów?

Jak najbardziej! Sprawdźmy co jeść i pić, żeby włosy rosły szybciej:

  • Napój drożdżowy. Drożdże zawierają cały zestaw substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze włosy — wzmacniają je, poprawiają sprężystość, hamują wypadanie, zwalczają przetłuszczanie oraz stymulują włosy do szybszego wzrostu. Najlepiej przyjmować je właśnie w formie napoju, aby przy okazji wspomagały cały nasz organizm.
  • Produkty zawierające duże ilości żelaza. Znajdziemy je między innymi w czerwonym mięsie, roślinach strączkowych, nabiale, suszonych owocach, pestkach dyni i otrębach pszennych. Aby poprawić przyswajalność żelaza, dobrze łączyć powyższe produkty z produktami zawierającymi witaminę C.
  • Kwasy tłuszczowe, czyli kwasy Omega 3 i Omega 6. Ich źródłem są głównie tłuste ryby, oleje roślinne, awokado, orzechy czy siemię lniane.
  • Produkty zawierające witaminy z grupy B. Nie bójmy się sięgać po pełnoziarniste pieczywo, kasze, razowe makarony i warzywa strączkowe.
  • Białko. W końcu to budulec naszych włosów, a więc jeżeli chcemy przyspieszyć ich porost, musimy dostarczyć białka do naszego organizmu. Zarówno białko odzwierzęce (jogurty, twaróg, chude mięso, jajka), jak i białko roślinne (nasiona strączkowe, pistacje, komosa ryżowa) spełnią tę rolę. 
  • Kakao. Punkt na osłodę, ale kakao rzeczywiście zawiera w sobie cynk, który wpływa na szybszy wzrost naszych włosów! 

Jak widać dieta na przyspieszenie porostu włosów, to najzwyczajniej pełnowartościowa dieta, w której nie brakuje żadnych składników odżywczych.

Tabletki na porost włosów

Jeżeli nasza dieta jest zbilansowana, możemy sięgnąć po specjalistyczne suplementy na porost włosów, które dodatkowo wyrównają potencjalne braki w składnikach odżywczych i wzmocnią nasze włosy. Ich skład powinien być zróżnicowany i zawierać wymienione wyżej witaminy z grupy B, C i E, kwasy omega 3 oraz minerały (m.in. Żelazo, Cynk, Magnez, Selen, Krzem).

Szczególnie popularnym i pożądanym składnikiem tabletek na porost włosów jest biotyna, czyli witamina H (lub B7). Wspomaga wytwarzanie keratyny, która jest budulcem włosów, skóry i paznokci. Biotyna, podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, pełni funkcję regulacyjną w zakresie metabolizmu skóry głowy, a więc pozytywnie wpływa na wzrost naszych włosów.

Suplementy diety mają za zadanie dostarczyć naszemu organizmowi tego, czego nie uda nam się uzupełnić dietą i pielęgnacją. Działają od środka, a więc docierają do naszych mieszków włosowych, wzmacniając je i wspomagając ich regenerację. Pamiętajmy, że to właśnie zdrowe i zadbane cebulki są przepisem na szybszy wzrost włosów.

Szampon na porost włosów

Szampon to kosmetyk, który i tak każdy z nas stosuje w swojej codziennej pielęgnacji. Dlatego idealnie byłoby, aby oprócz oczyszczania skóry głowy wspomagał również naszą walkę o przyspieszenie wzrostu włosów. Jaki więc powinien być szampon na szybki porost włosów? 

Delikatny i oparty na łagodnych substancjach myjących, a dodatkowo wzbogacony w witaminy i mikroelementy, szczególnie witaminy A, C, E i te z grupy B. W połączeniu z regularnym masażem skóry głowy podczas mycia, może zadziałać stymulacyjnie na nasze mieszki włosowe. Dodatkowo szampon z włosów najlepiej zmywać po 2-3 minutach, aby substancje odżywcze zdążyły wchłonąć się w skórę głowy. Wybierając szampon na porost włosów, warto również zwrócić uwagę na składniki odżywcze takie jak: żeń-szeń, kofeina, amla, tatarak czy chmiel.

Wcierka na porost włosów

Wcierki (nazywane czasem również tonikiem lub serum do włosów) to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie i odżywienie naszych mieszków włosowych, jak również zadbanie o kondycję skóry głowy. Wcierki znane są ze swojego szerokiego spektrum działania — ponieważ wmasowujemy je bezpośrednio w skalp, mogą pomagać w walce z łupieżem czy przetłuszczaniem się skóry głowy. Dodatkowo część składników przenika do środka, a więc do naszych cebulek i w ten sposób wcierki wzmacniają włosy, zwalczają wypadanie, a także przyspieszają wzrost łodygi włosa.

Wcierki stosujemy w połączeniu z delikatnym masażem skóry głowy, najlepiej na kilka godzin przed myciem włosów. Oczywiście ich składy różnią się od siebie. Jeżeli zależy nam na wcierce typowo przyczyniającej się do przyspieszenia porostu włosów, szukajmy w składzie takich składników jak: amla, kozieradka, żeń-szeń, kawa, chrzan, pokrzywa, łopian, szałwia, brzoza, skrzyp czy czarna rzepa. Często w składzie wcierek znajdziemy alkohol, którego zadaniem jest pobudzać mikrokrążenie w skórze głowy, a także poprawić wchłanianie pozostałych składników. Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami delikatnej skóry głowy, lepiej wybrać preparat bez alkoholu. W innym przypadku możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku.  

Ampułki na porost włosów

Ampułki do włosów to intensywnie działające kuracje — składniki aktywne zawarte w ampułce (niewielkim szklanym naczyniu) są mocno skoncentrowane, a więc działają z dużą mocą. Terapię ampułkami najczęściej stosuje się w sytuacji nadmiernego wypadania włosów oraz zahamowania ich wzrostu. Zadaniem preparatów jest pobudzić krążenie w mieszkach włosowych i wzmocnić nasze cebulki.

Zadaniem ampułek na włosy jest ich intensywne działanie. Nie są przeznaczone do stałego użytku, a przeważnie kilkutygodniowej kuracji. Z uwagi na wysoko skoncentrowane składniki odżywcze, lepiej ich zakup skonsultować z lekarzem. Ampułki na porost włosów często zawierają roślinne substancje, w tym imbir, czerwone papryczki czy pieprz, których rolą jest pobudzić nasze mieszki do działania, ale z uwagi na ich drażniący charakter, mogą również uczulać wrażliwą skórę głowy.

Laser na włosy

Technologia LLLT, czyli terapia zimnym światłem lasera, znana jest ze swoich leczniczych właściwości. Szczególnie w zakresie walki z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem androgenicznym. Jednak nasze urządzenia laserowe działają na zasadzie fotobiostymulacji. Delikatne i odżywcze światło lasera dociera do mieszków włosowych, stymulując uwalnianie energii, a tym samym tworząc zdrowe warunki do wzrostu  włosów.

Wzmocnione i zadbane mieszki nie tylko uwalniają nowe włosy, ale także działają z większą energią, co przekłada się na szybki porost włosów. Wszystkie urządzenia laserowe można stosować również prewencyjnie, nawet jeżeli nie zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów. Czerpiemy wtedy dodatkowe korzyści z działania światła lasera, jakimi są: poprawa kondycji włosów i ich zagęszczenie, ograniczenie łojotoku, odżywienie zniszczonych kosmyków, zmniejszone wypadanie czy właśnie szybszy wzrost naszych włosów.

Jaką metodę wybrać chcąc przyspieszyć porost włosów?

Po pierwsze — zdrową dietę. Bez tego każda inna metoda nie będzie przynosiła pożądanych efektów. Po drugie warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji odpowiedni szampon i wcierkę wspomagające wzrost włosów, a dodatkowo przy ich stosowaniu wykonywać delikatny masaż skóry głowy.

Z bardziej zaawansowanych terapii laser da najbardziej odczuwalne i spektakularne efekty, ale jest stosunkowo wysokim wydatkiem na początek. Warto rozważyć go w sytuacji, kiedy borykamy się z ogólnymi problemami z włosami (osłabieniem, wypadaniem, słabą kondycją czy dużym łojotokiem).