W walce o długie włosy sięgamy po najróżniejsze metody, najczęściej opierające się na wzmożonej pielęgnacji włosów — wcierki, maseczki, masaże skóry głowy, sera, płukanki ze skrzypu polnego czy peelingi, a nawet zaprzestajemy intensywnej stylizacji, robimy badania i zaczynamy zwracać uwagę na swoją dietę. Wszystko to prędzej czy później przynosi efekty, ale wymaga czasu i zaangażowania. Pewnie większość osób marząca o długich i zdrowych włosach wolałaby sięgnąć po magiczną tabletkę i nagle pstryk: cieszyć się włosami do pasa. Niestety — o ile nam wiadomo — na rynku nie istnieje aż tak cudownie działający specyfik, ale za to dostępne są różne suplementy diety, które mogą wspomóc tempo wzrostu włosa.
Spis treści:
– Czy istnieje lek na porost włosów?
– Dieta na porost włosów
– Składniki wspomagające porost włosów
– Preparaty na porost włosów. Jaki wybrać?
Czy istnieje lek na porost włosów?
Pytanie, które zapewne nie daje spokoju tym najbardziej niecierpliwym z nas. Odpowiedź jest prosta i niestety mało satysfakcjonująca, ponieważ brzmi: nie. Nie istnieje jeden konkretny preparat czy kosmetyk, który znacząco przyspieszy lub przywróci porost włosów w krótkim czasie, szczególnie jeżeli zmagamy się z ich nadmiernym wypadaniem. Cykl życia włosów uwarunkowany jest wieloma czynnikami i chociaż możemy wpływać na niego w mniejszym czy większym stopniu, to raczej spodziewajmy się startu w maratonie niż szybkiego biegu na sto metrów.
Jedną z najskuteczniejszych metod w walce przeciw wypadaniu włosów i wpływającą na ich szybszy porost jest terapia światłem lasera. Gdybyśmy musieli wskazać jedną rzecz najbliższą lekowi na porost włosów, byłyby to właśnie technologia LLLT i wykorzystujące ją urządzenia. Dzięki terapii światłem lasera włosy stają się grubsze, mocniejsze i szybciej rosną. Laser działa również na ukrwienie skóry głowy, wpływając pozytywnie na komórki skóry i ich metabolizm oraz syntezę białek.
Nie jest to jednak odpowiedź na wszystkie problemy i rozwiązanie dla każdego, dlatego w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na substancjach odżywczych i suplementach diety, które wspomagają wzrost włosów. I chociaż magiczne tabletki na porost włosów nie istnieją, to odpowiedni suplement diety, przy regularnym stosowaniu, może mieć korzystny wpływ na nasze włosy i skórę głowy. Dlatego poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą wybrać najlepsze tabletki na porost włosów.
Dieta na porost włosów
Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wpływając również na stan i porost włosów (niedobór witamin prowadzi do osłabienia i wzmożonego wypadania włosów). We wcześniejszym wpisie „Dieta, a wypadanie włosów” akcentowaliśmy, jakie składniki i witaminy korzystnie wpływają na wzrost włosów i ich strukturę oraz w jakich produktach spożywczych możemy je znaleźć.
Oczywiście zmiana sposobu żywienia nie jest czymś, co przyniesie natychmiastowe efekty w krótkim czasie (szczególnie, jeżeli np. w badaniach krwi wyszły nam niedobór witamin i niektórych składników, a to zdążyło przełożyć się na zwiększone wypadanie włosów), ale początkiem i filarem wszelkich działań ukierunkowanych przeciw wypadaniu włosów lub mających zwiększyć tempo ich wzrostu. Możemy jednak wspomóc nasz organizm, dołączając do zdrowej diety odpowiednią suplementację, która wprawdzie nie zastąpi racjonalnego żywienia, ale będzie jego uzupełnieniem oraz wzmocni nasze włosy i paznokcie.
Składniki wspomagające porost włosów
Na rynku znajdziemy spory wybór suplementów diety, które mają niwelować niedobór witamin i pozytywnie wpływać na kondycję włosów. Praktycznie każdy z nich będzie jakiegoś rodzaju wsparciem, ale w poszukiwaniu skutecznych tabletek na porost włosów i przeciw ich wypadaniu nie warto sięgać po pierwszy lepszy specyfik. Jeżeli faktycznie chcemy zobaczyć efekty suplementacji w postaci wzrostu nowych włosów, kolejnych centymetrów na długości czy ogólnej poprawy wyglądu włosów, tabletki powinny zawierać konkretne substancje i witaminy.
Suplementy diety wspierające włosy i paznokcie powinny zawierać:
- Witaminy z grupy B, które w dużym stopniu wpływają na odżywienie włosów, w tym szczególnie:
- – Witaminę B12, która ma ogromny wpływ na ogólną poprawę kondycji włosów i działa przeciw wypadaniu włosów.
- – Witaminę B7, znaną również jako witamina H, czyli Biotyna. Zauważalnie wpływa zarówno na włosy, jak i skórę oraz paznokcie, m.in. dzięki temu, że zawiera w swoim składzie siarkę. Wspomaga wytwarzanie keratyny, poprawia elastyczność włosów i wzmacnia je na całej długości.
- – Witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Wzmacnia on strukturę włosów, pobudza je do wzrostu oraz wspomaga pigmentację.
- – Syntetyczną witaminę B9, czyli kwas foliowy. Wzmacnia łodygę włosa i przyspiesza wzrost włosów. Ma pozytywny wpływ na kondycję włosów i ich wygląd, a także powstrzymuje proces siwienia.
- – Witaminę B6, czyli pirydoksynę. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych. Dlatego kiedy zaczyna brakować jej w organizmie, włosy rosną zdecydowanie wolniej.
- – Witaminę B3, czyli niacynę. Zwalcza nadmierne wypadanie włosów, a także stymuluje wzrost nowych dzięki poprawie krążenia krwi w cebulce włosa. Zatrzymuje wilgoć, przeciwdziałając wysuszeniu włosów, zwiększa ich grubość, pomaga w walce z łupieżem i pozytywnie wpływa na stan skóry głowy.
- – Witaminę B2, czyli ryboflawinę. Jej główną zaletą jest to, że skutecznie zapobiega wypadaniu włosów. Pamiętajmy, że w walce o długie włosy zahamowanie wypadania włosów i ich kruszenia to pierwszy krok do sukcesu.
- Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Warto szukać takich składników jak: Jod, Cynk, Selen, Mangan, czy L-cysteina.
- Kwasy omega-3, np. pod postacią koncentratu DHA.
- Aktywną siarkę, czyli tajemniczobrzmiący MSM (metylosulfonylomentan).
- Blokery DHT. DHT (dihydrotestosteron) to pochodna testosteronu, która bardzo negatywnie oddziałuje na nasze mieszki włosowe. Powoduje ich obkurczanie, a co za tym idzie wzmożone wypadanie włosów, które w zaawansowanej formie może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Z negatywnymi skutkami DHT w organizmie mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dlatego wybierając suplementy diety, warto zwrócić uwagę, czy w składzie faktycznie znajdują się jej blokery w postaci choćby ekstraktu z palmy sabałowej lub beta-sitosterolu.
- Ekstrakty roślinne, takie jak skrzyp polny, liście pokrzywy, nasiona prosa, kiełki bambusa czy żeń-szeń.
Nawet najlepsze tabletki na porost włosów rzadko zawierają witaminę C, także warto suplementować ją oddzielnie. Niedobór witaminy C związany jest głównie z nieprawidłowościami w budowie włosów, a jej działanie polega na poprawie ich struktury i wyglądu. Bez niej nasze włosy staja się osłabione, pozbawione blasku, łamliwe i przesuszone.
Sprawdź skład naszych suplementów diety, a przekonasz się, że zawierają wszystkie niezbędne odżywcze i są dostępne w przystępnej cenie!
Preparaty na porost włosów. Jaki wybrać?
Wybierając tabletki na porost włosów, kierujmy się przede wszystkim ich składem. Pamiętajmy, że suplementy diety nie są lekami, a więc nie mają ściśle określonych norm — suplementem na włosy może być nazywany preparat, który będzie się składał głównie ze skrzypu polnego. Nie zaszkodzi, ale nie będzie oddziaływał na naszą skórę głowy, włosy i paznokcie w takim stopniu, co preparat zawierający cały kompleks witaminowy i dodatkowe substancje odżywcze, stymulujące ich porost.
Warto także zwrócić uwagę, aby wybrane przez nas tabletki na porost włosów nie zawierały zbędnych składników, takich jak sztuczne barwniki, polepszacze smaku czy cukier. Nie są one potrzebne w terapii włosowej, ale producenci dodają je do suplementów w celach marketingowych, aby nadać im atrakcyjniejszego wyglądu czy smaku. Czasem również po to, aby zamaskować, że w składzie tabletek brakuje innych, dużo ważniejszych, składników odżywczych.