Trycholog Joanna Błońska: Jak bezpiecznie wspomagać porost włosów — skutki uboczne, naturalne składniki i nowoczesne techniki.

porost włosów
joanna błońska porost włosów

Porost włosów to temat, który interesuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn na całym świecie. Chociaż dostępnych jest wiele produktów i metod mających na celu stymulowanie wzrostu włosów, ważne jest zrozumienie potencjalnych skutków ubocznych oraz zasad bezpieczeństwa związanych z ich stosowaniem. Joanna Błońska, doświadczona trycholog, dzieli się swoją wiedzą na temat różnych produktów i technik, które mogą wspomóc porost włosów, podkreślając jednocześnie, jak kluczowe jest indywidualne podejście i konsultacja ze specjalistą. W artykule przyjrzymy się również naturalnym składnikom, nowoczesnym terapiom komórkowym oraz innowacyjnym urządzeniom, które mogą wspierać zdrowy wzrost włosów.

1. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania różnych produktów i metod wspomagających porost włosów i jakie są środki ostrożności, które należy podjąć?

Zawsze istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych niezależnie od tego, jakich produktów lub jakich metod stosujemy. Wystąpienie skutków ubocznych zależy od wielu czynników i jest poniekąd również uzależnione od indywidualnych uwarunkowań.

Ważne też, z jakim produktem mamy do czynienia. Ogólnie produkty zewnętrzne zarówno kosmetyczne jak i farmakologiczne w głównej mierze mogą wywoływać działania alergizujące, wysuszające skórę głowy, drażniące. Istotne tak bardzo jest zatem dobranie produktu do problemu z uwzględnieniem stosowanych już leków, stanu zdrowia, a nawet trybu życia. Jakiegokolwiek podziału byśmy dokonali, należy pamiętać, że farmakologiczne mogą wywoływać interakcje w organizmie i wywoływać także skutki ogólnoustrojowe, nie należy ich stosować bez konsultacji z lekarzem. 

Istotą w działaniach minimalizujących ryzyko wystąpienia skutków ubocznych kosmoceutyków trychologicznych jest przede wszystkim ocena potrzeb skóry głowy tj. dobór kosmetyku przez specjalistę. To samo zalecenie dotyczy także doboru zabiegów i metod wspomagających porost włosów. Produkty wewnętrzne – suplementów i lekarstw nie należy także stosować bez konsultacji z lekarzem, a także bez ustalonej wcześniejszej diagnostyki. Bardzo często w moim gabinecie przed podjęciem decyzji o suplementacji odsyłam klienta do lekarza, ponieważ zdarza się tak, że leczony już pacjent zażywa leki, które mogą wchodzić w interakcje z zalecanymi suplementami. 

Skutkiem ubocznym samowolnej suplementacji mogą być przedawkowania suplementów, które także mają niekorzystny wpływ na organizm np. zbyt wysoki poziom niektórych witamin, pierwiastków śladowych może mieć też właściwości toksyczne. Metody wspomagające porost włosów również można podzielić na te, które wykonywać można samodzielnie w domu, jak również w gabinetach pod okiem specjalisty. By nie dopuścić do wystąpienia skutków ubocznych, zasada doboru metody wspomagającej porost powinna być omówiona i zdiagnozowana ze specjalistą, ponieważ stosowanie niektórych metod przy stanach zapalnych skóry głowy może nieść za sobą odwrotne skutki. Należy też mieć na uwadze, że stosując wspomaganie porostu włosów urządzeniami w domowym zaciszu zawsze trzeba zapoznać się z przeciwskazaniami, które producent danego urządzenia.

2. Czy istnieją naturalne składniki, które są znane ze swojego pozytywnego wpływu na skórę głowy i mogą być stosowane w domowych zabiegach na porost włosów?

Produkty naturalne stosowane zewnętrznie występują w wielu produktach trychologicznych.

Wszelkiego rodzaju trychokosmetyki mają wszechstronne zastosowania: kojące,  nawilżające, przeciwzapalne czy stymulujące porost włosów. Nie sposób wymienić wszystkich. Jako przykład wymienić można dobroczynny aloes, który nawilża skórę głowy. Pokrzywa wpływa pozytywnie na regulowanie sebum, ogranicza wypadanie włosów. Skrzyp polny również ogranicza wypadanie włosów, rozmaryn znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych bardzo często występuje w preparatach przeciwłupieżowych i stymulujących odrost włosów. Palma sabałowa to również bardzo pożądany produkt wielu kosmetyków trychologicznych, stosowany w przypadku wypadania włosów szczególnie typu androgenowego. 

Szeroka gama naturalnych olejków równie wykorzystywana jest do pielęgnacji włosów: najbardziej popularne to m.in. arganowy, jojoba, lniany czy rycynowy. Mimo iż natura dała nam tyle dobrych rozwiązań, jestem zwolennikiem wykorzystywania ich w gotowych produktach, których działanie zostało zweryfikowane na etapie produkcji a dobór proporcji i stężenia nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.

Pamiętajmy: natura to nie nieograniczone bezpieczeństwo, z niej również należy czerpać z rozwagą. Warto wspomnieć, że pozytywny wpływ na porost włosów ma dobrze zbilansowana dieta bogata w witaminy, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, naturalne nieprzetworzone produkty – to także naturalne wspomaganie naszych włosów.

Sprawdź jak działają nasze preparaty na porost włosów Hairmax >>>

3. Czy istnieją specjalne techniki masażu skóry głowy, które są znane ze swojego korzystnego wpływu na porost włosów i jakie są najlepsze sposoby ich wykonywania?

Jak pisze w swej książce „Neuromasaż. Zdrowie i estetyka twarzy” Sława Połoczańska — Godek cyt. „Zmysł dotyku jest nieodzowny w prawidłowym funkcjonowania człowieka. Wrażenia odbierane przez receptory dotyku w skórze mogą być jakościowo różne, ale wszystkie są bardzo ważne dla rozwoju dzieci”. Dodam więcej, funkcje receptorów dotyku istotne są w każdym wieku. Bardzo pożądanym zatem zabiegiem w wielu gabinetach trychologicznych, kosmetologicznych jest masaż skóry głowy. Istnieje wiele technik masaży skóry głowy zaczynając od profesjonalnych technik neuromasażu kończąc na standardowym automasażu głowy opuszkami palców podczas mycia głowy. Tym, jak istotną rolę odgrywa masaż skóry głowy, niech będzie fakt, że pobudzenie receptorów we właściwy sposób potrafi nie tylko stymulować porost włosów, ale także pomóc w schorzeniach przeczulicy skóry. Właściwa praca nad strukturą powięziowo-mięśniowej ma także dobroczynny wpływ na absorpcję i transport substancji aplikowanych na skórę głowy. 

Na rynku pojawiło się bardzo wiele masażerów skóry głowy wspomagających środowisko wzrostu włosa i zmniejszających napięcie czepca ścięgnistego. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów w doborze urządzeń czy w nauce właściwego masażu, ponieważ bardzo często strach przed utratą włosów paraliżuje klienta tak, że odsuwa wszystkie działania wspomagające.

4. Czy istnieją nowoczesne techniki terapii komórkowych, które mają potencjał w leczeniu wypadania włosów i pobudzaniu ich porostu?

Wśród nowoczesnych terapii komórkowych, które w obecnych czasach mają bardzo duży potencjał w trychologii, są to m.in. komórki macierzyste pochodzenia roślinnego, fitoestrogeny o budowie niesteroidowej, które wykazują również szereg działań estrogenopodobnych. Bardzo często wykorzystywane są w produktach zabiegowych trychologicznych, które stanowią alternatywne rozwiązania równie skuteczne i potrzebne dla klienta trychologicznego. Kolejną grupą wpisującą się w trendy terapii komórkowych są egzosomy, które w obecnych czasach stanowią cel wielu badań i publikacji naukowych, tworzą swoisty trend na rynku kosmetologii, trychologii. To tylko kilka z wielu przykładów wykorzystania nowoczesnych źródeł terapii komórkowej, jednak pamiętać należy – dokładnie tak jak w pytaniu – ich wykorzystanie to proces leczenia, a nie pielęgnacji, dlatego każda tego typu terapia wymaga konsultacji lekarskiej i specjalistycznej, albowiem bez diagnozy nie zawsze taka terapia może okazać się skuteczna, ale również może być przeciwwskazaniem w różnego rodzaju problemach skórnych czy łysieniach. 

Warto korzystać z nowych terapii, poddawać się holistycznemu leczeniu i pielęgnacji, pamiętać należy jednak, że każda innowacyjna metoda jest sukcesem i przynosi spektakularne efekty wyłącznie wtedy, gdy zajmują się nią specjaliści, którzy zakwalifikują do terapii na podstawie badań i konsultacji lekarskich. Warto o tym pamiętać wybierając, nie tylko poszukując, sprawdzonych i innowacyjnych metod, ale także mieć świadomość, że holistyczne podejście do problemów trychologicznych to także diagnostyka lekarska i współpraca klient-lekarz-trycholog. Bo tylko taka współpraca staje się skuteczna, bo jest bezpieczna.

5. Jakie są najlepsze sposoby na przyspieszenie porostu włosów w ciągu miesiąca i czy są to metody bezpieczne dla zdrowia?

Nie znam receptury czy procedury dającej 100% rezultatów u każdego klienta, która mogłaby potwierdzić porost włosów w ciągu miesiąca. Jest to bardzo osobnicze i wielowarunkowe działanie. Zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych, rodzaju wypadania włosów (które mogą nakładać się na siebie np. androgenowe z telogenowym). Natomiast istnieje wiele rozwiązań, które wspomagają porost włosów. Są to szampony, odżywki, domowy sprzęt do pielęgnacji np. lasery LLLT. 

Jednak oprócz zewnętrznej pielęgnacji przyspieszającej wzrost włosa i porost należy pamiętać o bardzo dobrze zbilansowanej diecie i diagnostyce, która jest kluczowa do szukania przyczyny problemów z włosami i jednocześnie pozwala na dobranie celowanej suplementacji i pielęgnacji. Reasumując, by zapewnić szybki porost włosa, warto działać holistycznie, skorzystać z pomocy specjalistów, wówczas i rezultaty i bezpieczeństwo stosowania metod będzie gwarantem najwyższej staranności i troski o zdrowie przybliżając klienta do zamierzonego celu.

6. Czy istnieją inne innowacyjne produkty lub urządzenia, które mogą być skuteczną metodą wsparcia dla porostu włosów?

Rynek kosmetologiczny, fryzjerski, a szczególnie trychologiczny, bogaty jest w oferty celowane na skuteczne wsparcie dla porostu włosów. Coraz większa gama innowacyjnych badań pozwala wykorzystywać naukę, by wprowadzać na rynek produkty do pielęgnacji włosów takie jak szampony, odżywki, preparaty na porost oparte na nowoczesnej innowacyjnej technologii. Urządzenia możemy podzielić na te wykorzystywane w gabinetach trychologicznych, czyli do użytku profesjonalnego jak i te, które można stosować w domu. Bardzo często wykorzystuje się takie urządzenia jak: lampy UV ze światłem czerwonym, niebieskim, infuzję tlenową czy laser LLLT. Należy pamiętać, że innowacja w trychologii czy to pielęgnacyjna czy zabiegowa powinna być zawsze skonsultowana ze specjalistą. Tylko produkt dedykowany i dobrany do przyczyny problemu skóry głowy będzie skuteczny, a ich właściwe użytkowanie z wykluczeniem przeciwwskazań przyniesie widoczne rezultaty.

7. Jakie są najczęstsze skutki uboczne przy stosowaniu różnych metod wspomagania porostu włosów i jak można im zapobiec?

Odpowiadając na to pytanie, na początku posłużę się dwoma tezami, które towarzyszą mi od początku mojej działalności trychologicznej „primum non nocere” tłum. „po pierwsze nie szkodzić” i „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną — zależy od dawki”. Te dwie tezy mogą stać się pośrednio odpowiedzią na to, czy skutki uboczne stosowania metod wspomagania porostu włosów w ogóle występują i dlaczego występują. To bardzo uproszczone wyjaśnienie, ale pokazujące spektrum działania tych metod.

Dla przykładu, jeśli nie ustalimy przyczyny wypadania włosów właściwie, to nieodpowiednio dobrane produkty mogą nie spełnić pożądanych efektów. Korzystanie wyłącznie z  preparatów pobudzających krążenie, wykorzystywanych do skóry wrażliwej, mogą wywołać np. jej przesuszenie czy podrażnienie, preparaty silnie złuszczające przy skórze atopowej, łuszczycowej mogą podrażnić skórę.to tylko kilka ogólnych przykładów. Nie sposób je wszystkie szczegółowo omówić. Oczywiście większość trychologicznych produktów do pielęgnacji domowej jest tak opracowana, by każdy skutek uboczny zminimalizować, jednak podążając za drugą tezą – korzystanie z danego produktu przez bardzo długi czas bez obserwacji skóry może dać też skutki niepożądane. Swoim klientom zalecam przed każdym zastosowaniem produktu wykonać test na skórze, a w szczególności, by dobrać preparat adekwatnie do przyczyny problemu i schorzeń – tak, by nie doprowadzić do alergii, czy niekorzystnego działania produktu.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie skutków ubocznych jest dobór preparatów przez specjalistę trychologa.

Metody wspomagania porostu, szczególnie te gabinetowe, mają szereg przeciwwskazań, o których każdy klient powinien być poinformowany przed zabiegiem, najczęściej należą do nich: choroby onkologiczne, zakażenia bakteryjne, grzybicze, ciąża, karmienie piersią, alergie, uczulenia na światło i wiele innych – zależności od metody wykonywania zabiegu i doboru urządzenia.

Wspomaganie porostu włosów to proces, który wymaga odpowiedniego doboru produktów i metod, a także regularnej konsultacji ze specjalistą. Joanna Błońska podkreśla, że kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście i holistyczne spojrzenie na problem, obejmujące zarówno pielęgnację zewnętrzną, jak i zdrową dietę oraz styl życia. Dzięki nowoczesnym technikom i naturalnym składnikom możemy skutecznie wspierać zdrowy wzrost włosów, minimalizując jednocześnie ryzyko skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, że każde działanie powinno być przemyślane i skonsultowane z trychologiem lub lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalne efekty terapii.