Mgr Karolina Golema: Skuteczne sposoby na porost włosów

skuteczne sposoby na porost włosów
Mgr. Karolina Golema: Skuteczne sposoby na porost włosów

Skuteczne sposoby na porost włosów

Mgr Karolina Golema to wybitna specjalistka w dziedzinie trychologii i kosmetologii. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2013 roku prowadzi własny gabinet trychologiczny, będąc pierwszym licencjonowanym trychologiem na Podkarpaciu. Ukończyła Akademię Trychologii Funkcjonalnej, zdobywając tytuł Eksperta Trychologii Funkcjonalnej, a także jest wieloletnim członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

W niniejszym artykule Karolina Golema dzieli się swoimi fachowymi opiniami na temat skuteczności różnych technik masażu skóry głowy, stosowania preparatów przyspieszających porost włosów, najnowszych trendów w pielęgnacji włosów oraz naturalnych sposobów na szybki porost włosów.

1. Jakie są opinie ekspertów na temat skuteczności różnych technik masażu skóry głowy we wspomaganiu porostu włosów i zapobieganiu wypadaniu?

Masaż skóry głowy wykorzystywany jest od wielu wieków. Już w dawnych czasach, chociażby w Indiach zauważono dobroczynny wpływ masażu skóry głowy nie tylko na włosy, ale także na umysł oraz zmysły. Masaż skóry głowy warto wykonywać niemalże codziennie jako rytuał, szczególnie ważne jest jego wykonywanie kiedy borykamy się z problemem wypadania włosów. Warto go wtedy wykonywać po nałożeniu preparatu wspomagającego wzrost włosa.  Systematycznie wykonywany pomoże szybciej ograniczyć wypadanie i odrastanie włosów. Pobudzający wpływ masażu na tkanki oraz poprawę jakości włosów opisano nawet w badaniach klinicznych.  Pamiętajmy jednak — nie wykonujemy masażu przy łuszczycy, ŁZSie, łupieżu tłustym, czy też erytrodemii.

2. Jakie są rekomendacje ekspertów dotyczące stosowania preparatów przyspieszających porost włosów u osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami łysienia? 

Preparaty przyspieszające porost włosów różnią się często składem – zawartością składników aktywnych oraz użytych rozpuszczalników. Zastosowanie oraz skład preparatów będzie różnić się u osób starszych i młodszych. Musimy pamiętać o zmianach, jakie wraz z wiekiem zachodzą w naszej skórze – i tak w wieku starczym nasza skóra jest o wiele cieńsza i delikatniejsza, a więc musimy uważać, aby produkty były dostosowane do potrzeb takiej skóry. To samo tyczy się różnych form łysienia – łysienie bardzo często przebiega ze stanem zapalnym lub w niektórych przypadkach wręcz z powstawaniem blizn. Preparaty pod kątem składu – od użytego rozpuszczalnika przez składniki aktywne aż po zastosowane dodatki np. komponenty zapachowe – a więc muszą być dobrze dobrane do danego typu schorzenia. 

3. Jakie są najnowsze trendy w dziedzinie produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony czy odżywki, które mają pozytywny wpływ na porost włosów?

W ostatnim czasie bardzo popularnym składnikiem preparatów na porost włosów stał się rozmaryn. Często Klienci pytają o to, czy warto go stosować. Zawiera on sporo witamin z grupy B, witaminę C oraz flawonoidy, które działają przeciwutleniająco na naszą skórę. Rozmaryn także pobudza krążenie krwi, przez co wspomaga prawidłowe dotlenienie mieszków włosowych, działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo. Sprawdzi się więc nie tylko przy wypadaniu włosów, ale także przy towarzyszącym łojotoku lub łupieżu.

4. Czy istnieją naturalne sposoby na szybki porost włosów w ciągu miesiąca, które są skuteczne i niezawodne?

Jeśli chcemy uzyskać szybki porost włosów, w jak najkrótszym czasie, musimy zadbać o kilka aspektów. Przede wszystkim jest to odpowiednia pielęgnacja dobrana do potrzeb naszej skóry, w skład której wchodzą: regularne oczyszczanie skóry głowy, odpowiednia technika mycia oraz dobrze dobrane szampony i odżywki, masaż skóry głowy, prawidłowy sposób czesania włosów, ale także odpowiednie odżywienie naszego organizmu! Przy towarzyszących niedoborach włosy nie będą chciały odrastać. Jeśli jednak zadbamy o wyżej wymienione aspekty, warto wybrać preparaty, które będą przyspieszać krążenie np. kofeinę, grzyby reishi,  odżywiać naszą cebulkę oraz stymulować odrost naszych włosów (komórki macierzyste z jabłek)  i z pewnością uzyskamy zadowalające efekty już nawet po miesiącu. Pamiętajmy także o tym, aby w naszej codziennej pielęgnacji znalazło się jak najwięcej antyoksydantów, takich jak np. olej z granatu. Nie zapominajmy także o prawidłowym odżywianiu się.

5. Jakie są najlepsze metody dbania o skórę głowy, aby wspomóc porost zdrowych i mocnych włosów?

W naszej codziennej pielęgnacji powinniśmy uwzględnić takie elementy jak: po pierwsze: peeling skóry głowy – częstotliwość oraz skład dobieramy do potrzeb naszej skóry – jeśli mamy skórę suchą, raczej rekomendowane jest, aby skórę oczyszczać raz na dwa tygodnie, jeśli nasza skóra przetłuszcza się – raz w tygodniu. Jeśli nie mamy problemów ze skórą, wykonanie peelingu raz na 10 dni w zupełności wystarczy. Po drugie: szampony dobrane do skóry głowy. W tym celu zachęcam, aby skorzystać z wizyty u Trychologa, aby dowiedzieć się, jak pracuje nasza skóra. Pamiętajmy, aby nie myć głowy bezpośrednio przed wizytą, ponieważ  zaburzy to obraz trichoskopowy. Często w gabinecie spotykam się z nieprawidłowo dobraną pielęgnacją. Po trzecie: stymulowanie, jednak zalecam zawsze, aby znowu zwrócić uwagę na to, czy nasza skóra ma jakieś towarzyszące problemy i od nich zacząć, a dopiero po uzyskaniu dobrych efektów zacząć stymulować skórę głowy. 

6. Czy istnieją naturalne olejki, czy ekstrakty roślinne, które są znane z ich korzystnego wpływu na porost włosów i ich kondycję? 

Znamy wiele naturalnych olejków wpływających na porost włosów. Najczęściej stosowane to: 

– olej rycynowy – bogaty w witaminę E, proteiny i minerały, 

– olej rozmarynowy zawierający między innymi kamforę, pinen, borneol,

– olej z kozieradki, w składzie którego między innymi występują witamina E, PP

– olej z nasion czarnuszki pełen nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin oraz aminokwasów,

– olejek musztardowy zawiera sporo witamin, przeciwutleniaczy działa silnie stymulująco na krążenie skóry 

 Warto wymienić także znane od setek tysięcy lat oleje indyjskie – amla i brahmi. Amla, czyli agrest indyjski zawiera witaminę C oraz sporo przeciwutleniaczy, brahmi zawiera fitosterole, flawonoidy i witaminy. 

7. Czy istnieją naturalne sposoby na szybki porost włosów, które są rekomendowane przez ekspertów i mogą być stosowane w domowych warunkach?

Naturalne sposoby na szybki porost włosów to tak naprawdę wprowadzenie w życie wszystkich punktów, które zostały już wcześniej wymienione. Po pierwsze prawidłowa i zrównoważona pielęgnacja skóry głowy i włosów, masaż — najlepiej na dobrze dobranym oleju, o czym już wspomniałam wcześniej, a także często rekomendowane przeze mnie stosowanie laseroterapii LLLT w domowym zaciszu. Wspomnę tylko, że każdy zabieg mający na celu zahamowanie wypadania lub stymulowanie odrostu włosów u mnie w gabinecie niemalże zawsze zakończony jest użyciem światła.  Po drugie odpowiednie odżywienie organizmu – warto chociaż raz w roku robić podstawowe badania z krwi, aby to sprawdzić. Każdy niedobór zaburzy homeostazę naszego organizmu i bardzo często będzie to skutkować osłabieniem włosów. Dlatego zrównoważona i bogata w składniki odżywcze, a przede wszystkim białko jest tak bardzo istotna!

Mgr Karolina Golema to autorytet w dziedzinie trychologii, której wiedza i doświadczenie przekładają się na skuteczną pomoc wielu osobom zmagających się z problemami włosów i skóry głowy. Jej kompleksowe podejście, łączące nowoczesne metody pielęgnacji z naturalnymi rozwiązaniami, sprawia, że jest cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Jeżeli borykasz się z problemem wypadania włosów, przerzedzania czy innych problemów związanych z włosami, warto skonsultować się z ekspertem, takim jak Mgr Karolina Golema, aby uzyskać profesjonalną i skuteczną pomoc. Jej wiedza i zaangażowanie w pracę z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.