Łysienie androgenowe

Jak dbać o nasze włosny?

Każdego dnia tracimy w naturalny sposób około stu a nawet więcej włosów. Jest to naturalne, że włosy wypadają  podczas mycia lub rozczesywania. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie tej czynności jest stosowanie sprayu do rozczesywania włosów na sucho bądź na mokro. Należy jednak pamiętać o delikatnym myciu skóry głowy oraz delikatnych ruchach myjących tak by nie wyrywać włosów. Zbyt intensywne ruchy mogą doprowadzić do nadwrażliwości cebulek oraz mieszków włosowych, powodując ból. Warto zastosować również trik, który ułatwi  rozczesywanie włosów podczas suszenia: kiedy nałożymy odżywkę na łodygę włosa warto dokładnie wczesać ją we włosy. Ograniczymy w ten sposób plątanie włosów w niesforne kosmyki, które są trudne oraz bolesne do rozczesania. Do rozczesywania włosów np. na mokro możemy użyć grzebienia o szerokim rozstawie ząbków. Swoja pielęgnację włosów warto wzbogacić o kosmetyki ochronne przed promieniami UVA i UVB by dłużej cieszyć się zdrową i lśniąca fryzurą.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego

Nagła utrata włosów w większej ilości może być pierwszym niepokojącym sygnałem o rozpoczynającym się łysieniu androgenowym. Pierwsze objawy które mogą sugerować łysienie androgenowe to duża oraz nagła utrata około 30% nawet do 50% włosów. Jest to 1 sygnał, którego nie należy bagatelizować i jak najszybciej zapisać się do specjalisty na konsultację trychologiczną. Łysienie androgenowe występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest to łysienie spowodowane zbyt dużą nadwrażliwością organizmu na pochodną testosteronu czyli DHT. Dihydrotestosteron (DHT) wytwarza się w organach oraz tkankach organizmu. Nadprodukcja DHT prowadzi do łysienia androgenowego u kobiet oraz mężczyzn najczęściej od 18 do 30 roku życia. Łysienie androgenowe w większości przypadków ma uwarunkowania genetyczne. 

Jak leczyć łysienie androgenowe?

 Kluczem do rozpoczęcia terapii dla osób zmagających się z łysieniem androgenowym jest dobranie odpowiednich preparatów do pielęgnacji oraz zabiegów trychologicznych jak i systematyczność w ich wykonywaniu. Najczęściej trycholodzy podczas leczenia łysienia androgenowego stosują w gabinecie np. preparaty na bazie minoksydylu oraz wykonują zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi wykonywane z osoczem bogatopłytkowym są to zabiegi bezbolesne bez konieczności odbywania rekonwalescencji. Osocze bogatopłytkowe często wykonywane jest w celu zahamowania wypadania włosów wraz z włączeniem terapii laserem LLLT. Jego działanie zostało potwierdzone w 7 badaniach klinicznych przeprowadzonych na grupie testowej kobiet oraz mężczyzn powyżej 18 roku życia. Światło lasera dociera do mieszków włosowych na poziomie komórkowym. Terapia LLLT Hairmax świetnie radzi sobie na owłosionej skórze głowy przez opatentowany system ząbków, który rozdziela pasma i nie blokuje dotarcia światła lasera do mieszka włosowego. Zabieg rozpoczynamy od umieszczenia urządzenia, np. opaski Laserband 82 Comfortflex na linii włosów. Po 30 sekundach usłyszysz dźwięk wibracji, który jest sygnałem do przesunięcia opaski na czubek głowy. Następnie przesuwamy opaskę w okolice potylicy, kończąc zabieg. Laserband 82 Comfortflex to urządzenie, które wykonuje zabieg w 90 sekund na całej powierzchni skóry głowy. Urządzenie laserowe dzięki swojej elastycznej obudowie zmieści się na każdą powierzchnię skóry głowy bez odczuwania nieprzyjemnego dyskomfortu. 

Dlaczego warto leczyć?

Niepodjęcie żadnych działań w  celu zahamowania łysienia androgenowego u kobiet oraz mężczyzn może doprowadzić do miniaturyzacji mieszka włosowego a to grozi jego zanikiem. Brak podjęcia jakichkolwiek kroków po stwierdzeniu łysienia androgenowego czy też innego typu łysienia może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty włosów.

Leczenie łysienia androgenowego opiera się na regularnych zabiegach domowych, takich jak terapia laserowa oraz wizytach w gabinecie trychologicznym, tak by trycholog mógł kontrolować pod  trychoskopem czy nie dochodzi do zaniku mieszków włosowych. Leczenie łysienia androgenowego to również podjęcie regularnych czynności terapeutycznych oraz pielęgnacyjnych w domu. Kluczowa jest regularność wykonywania zabiegów np. Laser Hairmax, który dociera do mieszków włosowych na poziomie komórkowym. Jego stosowanie najlepiej co drugi dzień daje gwarantowane efekty.

Przyczyny łysienia androgenowego

Główną przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność w organizmie 5 alfa reduktazy, pod której wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu czyli męskiego hormonu płciowego w aktywną formę – DHT. Stężenie DHT powoduje duże obkurczenie się mieszków włosowych przez co dochodzi do wypadania włosów. Mieszki włosowe w okolicy potylicznej odporne są na stężenie DHT, dlatego rzadko możemy zaobserwować uratę włosów w tej części. W większości przypadków łysienie androgenowe zauważymy w okolicy czołowej. Doświadczając utraty włosów na tle androgenowym, możemy zauważyć znaczne cofnięcie się linii włosów na całej długości linii czoła. Dihydrotestosteron wpływa na fazy wzrostu włosa ponieważ znacznie skraca czas trwania anagenu (wzrostu) a wydłuża fazę telogenu (spoczynku). 

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe kobiet np. w okresie menopauzy charakteryzuje się utratą włosów na szczycie głowy, w obrębie przedziałka. Główną przyczyną łysienia androgenowego u kobiet są uwarunkowania genetyczne, dodatkowo na szybki rozwój tej choroby może przyczyniać się postępująca menopauza. Rozpoznanie łysienia androgenowego może wymagać badania histopatologicznego. Rozpoczynając terapię leczenia łysienia androgenowego należy stosować się do zaleceń jakie otrzymaliśmy od specjalisty, dodatkowo możemy wspomóc się zabiegami z wykorzystaniem światła lasera LLLT.