Preparaty na wypadanie włosów

Każdego dnia tracimy około 100 włosów, jest to zupełnie naturalny proces związany z cyklem wymiany włosów. W przypadku kiedy wypada ich znacznie więcej, warto zastanowić się nad przyczyną i poszukać rozwiązania problemu zanim się on pogłębi. Nikt z nas raczej nie liczy swoich włosów, jak więc rozpoznać czy mamy powody do niepokoju, i jak znaleźć odpowiednie środki leczenia? Czy możemy liczyć na skuteczność preparatów, które widzimy na półkach w drogeriach, czy lepiej od razu sięgnąć po zaawansowane kuracje?

Kluczowa jest obserwacja. Jeżeli zauważysz, że Twoje włosy są wyraźnie przerzedzone, bądź zostaje ich mnóstwo na poduszce czy grzebieniu podczas czesania, niech będzie to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, np. nieprawidłowa dieta, stres, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków. Warto się zastanowić, jaka może być przyczyna w naszym przypadku bądź udać się na konsultację z lekarzem czy trychologiem. Poznanie powodu nadmiernego wypadania włosów pomoże wybrać odpowiednie środki i zaoszczędzić czas i pieniądze na testowanie wszystkich opcji. Jeżeli powodem jest głównie nieodpowiednia dieta, wówczas pomóc może uzupełnienie niedoborów, czy zakup odpowiednich suplementów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatów?

Przede wszystkim na skład, zwłaszcza jeżeli skóra głowy jest wrażliwa. Potencjalnymi alergenami są np. siarczany czy parabeny. Pamiętaj, że na etykiecie produktu w pierwszej kolejności wymienione są składniki, których jest najwięcej i tu dobrze, aby znalazły się np. olejki, ekstrakty roślinne, przeciwutleniacze, niacynamid (wit. B), w zależności od tego, jaką funkcję ma spełniać dany produkt. Jeżeli olejek, którym na opakowaniu chwali się producent, w składzie znajduje się na szarym końcu długiej listy, raczej nie warto w niego inwestować.

Jeżeli przyczyną wypadania włosów są problemy genetyczne np. w przypadku łysienia typu androgenowego, zwykłe odżywki na niewiele się zdadzą. W składzie produktu kluczowe będą blokery DHT (dihydrotestosteronu – hormonu, który powoduje łysienie) oraz przeciwutleniacze, witaminy i minerały niezbędne dla wsparcia wzrostu nowych włosów. Ważne aby zbawienne składniki wniknęły do skóry głowy, dopiero wówczas możemy liczyć na prawdziwą skuteczność. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszą się opaski laserowe. Emitowane przez urządzenie zimne światło lasera wnika do mieszków włosowych, zwiększając ilość tlenu oraz składników odżywczych, które tam docierają, jednocześnie przyspieszając usuwanie niekorzystnych substancji, takich jak DHT. Cena produktu może wydawać się wysoka, jednak biorąc pod uwagę, że zakup jest jednorazową inwestycją, z której razem z Partnerem lub innym domownikiem możecie korzystać przez lata, ekonomiczność wzrasta.