Hormony a wypadanie włosów.
Hormony pomagają regulować niemal wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Dzięki oddziaływaniu na komórki zaopatrzone w odpowiednie receptory, hormony mogą odpowiednio hamować lub pobudzać ich aktywność. Okazuje się, że za większość problemów dotyczących osłabionej kondycji naszych włosów, w tym postępującego łysienia, odpowiadają właśnie hormony. W tym artykule dowiesz się, jakie zmiany hormonalne mogą wpłynąć na stan włosów oraz co powinniśmy zrobić, żeby sobie z nimi poradzić.
Wzrost włosa, a hormony.
Zanim przejdziemy do kwestii utraty włosów, należy wspomnieć o tym, które hormony odpowiadają za ich wzrost. Największy wpływ na ten proces mają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe oraz hormony tarczycy. To dzięki odpowiedniemu (fizjologicznemu) stężeniu substancji tych grup, możemy cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami. Jednak obniżenie poziomu estrogenu nie zawsze jest objawem chorobowym.
Biorąc pod uwagę m.in zmiany w gospodarce endokrynnej organizmu kobiety na przestrzeni miesiąca (cykl miesięczny), możemy zauważyć odpowiednio spadki / wzrosty stężeń danych hormonów, co ma bezpośredni wpływ na stan i kondycję włosów. W praktyce wygląda to tak, że w momencie cyklu (około 10 dnia), w którym stężenie estrogenów w organizmie kobiety jest najwyższe, włosy wyglądają najzdrowiej. W kolejnych dniach, gdy ich stężenie spada, możemy zaobserwować nasilone przetłuszczanie się skóry głowy. Podobne skoki stężeń hormonów płciowych możemy obserwować u kobiet po ciąży lub w trakcie menopauzy.
Inaczej ma się kwestia dotycząca hormonów tarczycy – jeśli zaobserwujemy u siebie problem z wypadaniem włosów, powinniśmy udać się do endokrynologa, w celu zbadania poziomu hormonów tej grupy. Tarczyca może w taki sposób wysyłać nam sygnały, które nierzadko okazują się być efektami ubocznymi jej nieprawidłowego działania. Nadczynność tarczycy wiąże się bowiem z wypadaniem włosów, a niedoczynność spowalnia wzrost nowych.
Sprawdź, co mówią specjaliści o wypadaniu włosów po COVID-19 >>>
Łysienie hormonalne – co to jest?
Homeostaza hormonalna zostaje zaburzona, jeśli w naszym organizmie pojawią się niedobory lub nadmiar danego hormonu. Grupą hormonów, która obecnie uważana jest za najczęstszych winowajców naszych problemów związanych z kondycją skóry głowy oraz włosów, są właśnie hormony płciowe. Estrogeny powiązane są ze wzrostem włosów, a androgeny (męskie hormony płciowe) z ich utratą. Mimo to, łysienie hormonalne dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
ANDROGENY
W przypadku utraty włosów z powodu wysokiego poziomu androgenów, mówimy o tzw. łysieniu androgenowym. Do tej grupy zaliczamy testosteron i DHT, których podwyższony poziom jest jednym z głównych powodów łysienia.
HORMONY STRESU
Innymi hormonami mogącymi odpowiadać za wypadanie włosów są m.in. kortyzol i adrenalina. Związki te, są wytwarzane przez organizm w sytuacjach stresowych. Podwyższony poziom tych hormonów, utrzymujący w organizmie prowadzi do powstania tzw. stresu przewlekłego. Badania naukowe wskazują więc, że długotrwała ekspozycja na czynniki stresowe może powodować wzrost stężenia kortyzolu i adrenaliny, co w efekcie prowadzi do zwiększonego wypadania włosów.
Łysienie hormonalne – jak przeciwdziałać utracie włosów?
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, gdy zaobserwujemy u siebie zwiększone wypadanie włosów i ogólne osłabienie ich kondycji, jest udanie się do specjalisty. Przeprowadzenie wywiadu i wykonanie odpowiednich badań, to ważny krok umożliwiający rozpoznanie źródła problemu. Na tej podstawie, specjalista może stwierdzić, czy sprawcą zamieszania jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, czy inna dolegliwość. Leczenie łysienia to proces kompleksowy, wymagający czasu i cierpliwości, wizyt u trychologa, a nierzadko również innych specjalistów, takich jak endokrynolog czy ginekolog.
Aby zadbać o prawidłowy przebieg leczenia łysienia hormonalnego, należy pamiętać o kilku rzeczach, które mogą wspomóc i przyspieszyć proces. Należą do nich m.in.:
- Zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste;
- Odpowiednia pielęgnacja włosów, dobrana przez trychologa, po ocenie stanu włosów i skóry głowy;
- Ochrona włosów i skóry głowy przed nadmiernym promieniowaniem UV, poprzez odpowiednie produkty czy przykrycie włosów luźną chustą;
Leczenie łysienia hormonalnego jest możliwe i przynosi długotrwałe efekty. Nie bójmy się zasięgnąć pomocy, kiedy zauważymy pierwsze problemy ze zwiększonym wypadaniem włosów. Warto obserwować swój organizm, ponieważ szybkie wykrycie nieprawidłowości daje szansę na skuteczniejsze i szybsze wyleczenie.