Jak brak snu wpływa na Twoje ciało i wzrost włosów!

Niewystarczająca ilość snu szybko staje się problemem zdrowia publicznego i jest powiązana z wieloma czynnikami, w tym z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, depresją, a nawet alarmującą liczbą wypadków samochodowych! Ostatnie badania pokazują również związek między deprywacją snu, a utratą włosów. Nie jest jasne, ile godzin kwalifikuje daną osobę jako „pozbawioną snu”, ponieważ różni ludzie potrzebują różnych ilości snu.

Jak coś tak prostego jak sen może być połączone z tak wieloma problemami zdrowotnymi? Sen ma wpływ na układ odpornościowy twojego organizmu, produkcję kolagenu, wytrzymałość fizyczną i umysłową. Ponieważ nasze włosy są bardzo wrażliwe na zmiany w naszym ciele, zakłócenie równowagi biologicznej lub hormonalnej może mieć wpływ na twoje zdrowie włosów. Dlatego, nie dając swojemu organizmowi czasu na odpoczynek każdej nocy przyczyniamy się do powstania stresu, a tym samym możemy wywołać początek dziedzicznej utraty włosów i przyspieszyć jej progresję.

Kortyzol jest „hormonem stresu”, który mówi ciału, że musi być przytomny i czujny. Naturalnie, poziom kortyzolu powinien być najwyższy po przebudzeniu i zmniejsza się przez cały dzień. Kiedy to nastąpi, twoje ciało zaczyna produkować melatoninę „hormonu snu”, która mówi ciału, że nadszedł czas na sen.

Jeżeli poziom kortyzolu nie jest zrównoważony, utrudnia on odpoczynek i zasypianie, czyli gdy organizm jest w stanie sam się zregenerować i zachować zdrowie. W stanie podwyższonego poziomu kortyzolu, który prowadzi do zaburzeń wzorców snu, możesz zacząć doświadczać szeregu problemów zdrowotnych.  

Leonora Doclis, tricholog w Belgravia Center, mówi, że „u osób podatnych na łysienie typu męskiego lub łysienie typu żeńskiego stres może wywoływać, przyspieszać i pogłębiać problem”. Dodatkowo, inne problemy fizjologiczne wynikające z wyczerpania mogą również potencjalnie powodować rozwój lub pogorszenie stanu skóry, takich jak łuszczyca i wyprysk, a także pogorszyć elastyczność skóry.

Innymi słowy warto zadbać o odpowiednią i zdrową ilość snu dla zdrowia całego ciała i naszych włosów!