Budujesz mięśnie na siłowni, spożywasz białko! Pomyśl to może wpłynąć na twoje włosy!

Właśnie skończyłeś swój trening na siłowni i sięgasz po koktajl proteinowy. Podczas gdy twoje koktajle proteinowe mają pomóc twoim mięśniom w odzyskaniu i wzroście, twoje włosy mogą zostać osłabione, a nawet wypadać. Doniesiono o wzroście liczby mężczyzn doświadczających przyspieszonego wypadania włosów z powodu zażywania sproszkowanego białka wspierającego budowanie mięśni na siłowni.
Chociaż istnieją sprzeczne badania i są w toku, niektóre badania wskazują, że niektóre składniki koktajli proteinowych mogą zwiększać poziom testosteronu.

Składniki białka serwatkowego, w szczególności niektórych aminokwasów, zostały uznane w badaniach za potencjalną przyczynę zwiększenia poziomu testosteronu. Wcześniejsze badania wykazały, że kwas d-asparaginowy i karnityna stanowią dwa aminokwasy znajdujące się w serwatce, co spowodowało wzrost poziomu testosteronu.
Wapń może znacznie podnieść poziom testosteronu. Koktajle białkowe będą również często zawierać hormony wzrostu, takie jak kreatyna i DHEA, które nie tylko zwiększają masę mięśniową, ale także zwiększają poziom testosteronu w krwioobiegu.

Zastanawiasz się, co to wszystko ma wspólnego z porostem włosów?

Przyjrzyjmy się bliżej wypadaniu włosów, szczególnie u mężczyzn, jedną z głównych przyczyn jest wysoki poziom DHT. DHT to substancja chemiczna wytwarzana przez testosteron, a duże ilości przyczyniają się do łysienia androgenowego lub częściej określane jako łysienie typu męskiego.

W przypadku łysienia androgenowego mieszki włosowe są wrażliwe genetycznie na DHT, a po ekspozycji na ich wyższe poziomy zaczynają się kurczyć, co z kolei skraca ich żywotność i ostatecznie przestaje produkować zdrowe włosy. Mężczyźni doświadczający tego typu wypadania włosów zazwyczaj zauważają, że włosy na skroniach i korona głowy powoli stają się cienkie i znikają.

Mając na uwadze, że nie ma żadnych oficjalnych odkryć naukowych, które mówią, że koktajle proteinowe bezpośrednio powodują utratę włosów, niektórzy lekarze twierdzą, że suplementy białkowe powodują przyspieszenie utraty włosów u mężczyzn cierpiących na androgenowe wypadanie włosów lub u tych, którzy są predysponowani do łysienia, jak wielu mężczyzn.

Dr Kouremada-Zioga, chirurg przeszczepiający włosy, powiedziała, że 70% mężczyzn, którzy przychodzą do jego kliniki, jest zagorzałymi użytkownikami koktajli proteinowych. Również badanie przeprowadzone przez innego chirurga od przeszczepu włosów, dr. Lawrence’a Shapiro, badało różnicę pomiędzy izolatem białka serwatkowego we własnym zakresie i dodanymi witaminami. Po tym, jak ¾ osób podatnych genetycznie przyjmuje izolat białka serwatki (nie zawiera witamin) przez co najmniej 4 tygodnie, odkrył, że 95% z nich zauważyło umiarkowane lub gorsze uszkodzenie włosów z powodu zażywania izolatów białka serwatki. W szczególności u tych osób wystąpiło wypadanie włosów, łamanie się, osłabienie włosów i wolniejszy wzrost. Znaczące uszkodzenie zgłosiło 30% badanych.

Co możesz zrobić?

Mówi się, że nadmierne podnoszenie ciężaru może podnieść poziom testosteronu, a także przyspieszyć utratę włosów u osób podatnych genetycznie na łysienie, podczas gdy z drugiej strony kardio ma zmniejszać poziomy DHT we krwi. Odpowiedni balans kardio i podnoszenie ciężarów jest uważany za najlepszy sposób na wysoki poziom testosteronu i DHT.

Dr Shapiro odkrył również, że osoby, które spożywały odpowiednie witaminy, minerały, zioła i zastrzeżone aminokwasy dodane do koktajli serwatkowych, osiągnęły lepsze wyniki w zakresie poprawy kondycji włosów, co sugeruje, że można potencjalnie przeciwdziałać negatywnym skutkom serwatki. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy HairMax, mogą przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia włosów i stanowić wspaniały dodatek do zdrowego stylu życia.

Z drugiej strony dr Kouremada-Zioga radzi “mężczyznom, którzy są predysponowani do łysienia, aby zaprzestali używania koktajli proteinowych, które zawierają czynniki wzrostu i hormony. Zamiast tego powinni próbować włączyć naturalne źródła białka do swojej diety, takie jak kurczak, ryby i jajka. ”

Jeśli szukasz skutecznego sposobu powstrzymującego i zapobiegającego wypadaniu włosów, spróbuj użyć urządzenia laserowego HairMax. W 7 różnych badaniach wykazano, że stosowanie HairMax LaserBand i LaserComb, u 90% badanych uczestników zauważono pojawienie się 129 nowych włosów na cal kwadratowy! Bez chemikaliów i miejscowego stosowania, po prostu używaj odżywczego urządzenia laserowego tylko przez kilka minut dziennie, 3 razy w tygodniu, a rezultaty zauważysz już po kilku tygodniach!