Palenie a wypadanie włosów – przyczyny, skutki i zapobieganie

palenie a wypadanie włosów

Palenie a wypadanie włosów: zastanawiasz się, czy może przyczyniać się do pogłębiającego się problemu z wypadaniem włosów? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta. Regularne palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych negatywnie wpływa na wiele aspektów życia, a w tym przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Zobacz, co dokładnie palenie papierosów robi ze strukturą włosa i jak można temu zapobiegać.

Palenie a wypadanie włosów: skutki uboczne palenia papierosów – co stanie się z włosami?

Wieloletni nałóg papierosowy może wpływać na uszkodzenia płuc, a także szereg problemów związanych z prawidłową pracą układu oddechowego. Oczywiście nikotyna i dym papierosowy niesie też spustoszenie w innych strefach organizmu, a w tym negatywnie wpływa na stan mieszków włosowych.

Wyróżniamy trzy podstawowe czynniki, które są powiązane z paleniem papierosów oraz ich oddziaływaniem na stan włosów kobiet i mężczyzn.

   • – Długotrwałe palenie papierosów wywołuje u człowieka stres oksydacyjny i jednocześnie zmniejsza przepływ krwi do mieszków włosowych. Skutkiem jest wysokie prawdopodobieństwo występowania uszkodzeń struktury włosów lub pogłębienie się problemu z ich wypadaniem.

   • – Substancje zawarte w papierosach, a szczególnie nikotyna wywołuje też niewielkie stany zapalne w mieszkach włosowych. Skutkiem oddziaływania nikotyny jest obumieranie mieszków włosowych, a to jednocześnie skraca cykl życia włosa. Osoby palące papierosy mogą zauważyć przede wszystkim kruchość, łamliwość, osłabienie oraz nadmierne wypadanie włosów.

   • – Papierosy osłabiają też ogólny układ odpornościowy człowieka, a to może bezpośrednio przekładać się na wypadanie włosów, a nawet generować ryzyko pojawienia się zakażeń bakteryjnych i grzybiczych na skórze głowy. Niestety, jeśli schorzenie zacznie się rozwijać, problem może okazać się trudny do wyleczenia.

  Nałóg tytoniowy może też przyczyniać się do pogłębiającego się problemu łysienia androgenowego. W skrajnych przypadkach objawem może być też szybkie siwienie włosów z powodu długotrwałego pozostawania nikotyny i innych toksycznych substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Skurcze naczyń krwionośnych będące skutkiem palenia papierosów są bezpośrednią przyczyną problemów z wypadaniem włosów.

  Palenie a wypadanie włosów:  co mówią badania naukowe?

  Według badań przeprowadzonych przez Mosley’a i Gibbs’a, czyli naukowców z Wielkiej Brytanii oraz zespół fortes et al. z Włoch okazało się, że osoby wypalające co najmniej dziesięć papierosów na dobę są narażone na większe ryzyko nadmiernego wypadania włosów, a także ich osłabienie już u nasady. Im większy nawyk palenia papierosów, tym większe ryzyko wypadania włosów.

  Wypadanie włosów a palenie papierosów – czy włosy mogą odrosnąć?

  Niestety żadne badania naukowe nie potwierdzają tego, jakoby włosy miały odrosnąć po odstawieniu nałogu papierosowego. Niemniej jednak po całkowitym detoksie organizmu pojawia się szansa, że włosy zaczną rosnąć na nowo, a z czasem problem z wypadaniem również zostanie zredukowany do akceptowalnego poziomu.

  Odstawienie papierosów nie jest remedium na problem z wypadającymi włosami. W celu odzyskania gęstej i lśniącej fryzury trzeba zadbać też o zdrowie żywienie w ramach zbilansowanej diety, aktywność fizyczną oraz alternatywne metody wspomagania wzrostu włosów, jak np. urządzenia laserowe na porost włosów Hairmax®.

  Palenie a wypadanie włosów: jakie preparaty na porost włosów Hairmax wybrać, aby przeciwdziałać trwałym skutkom przerzedzania się włosów?

  Pierwszy krokiem do zachowania gęstości włosów będą preparaty na porost włosów tj.: szampon na wypadanie włosów, wcierka na porost włosów

  Dodatkową możliwością wspomagania aktywnego wzrostu nowych włosów jest suplementacja. W tym celu polecamy sprawdzone tabletki na porost włosów Hairmax. Ich skład został opracowany tak, aby wspomagać suplementację najważniejszych mikroelementów mających wpływ na wzrost włosów.

   

  Ogólnie rzecz biorąc, nałóg papierosowy jak najbardziej może przyczyniać się do wypadania włosów, natomiast całkowita rezygnacja z papierosów nigdy nie daje gwarancji, że utracone włosy odrosną.

  Sprawdź jak działa pielęgnacja Hairmax >>>