Wypadanie włosów w okresie menopauzy

Menopauza ma miejsce, gdy ciało kobiety dokonuje naturalnej zmiany z mniej lub bardziej regularnych cykli owulacji i menstruacji na trwałą bezpłodność. Utrata włosów jest powszechnym objawem menopauzy, który może spowodować utratę pewności siebie i poczucia własnej wartości u kobiet. Łysienie androgenowe (AGA), zwane również utratą włosów typu żeńskiego, wiąże się z rozproszonym zmniejszeniem gęstości włosów, ale w przeciwieństwie do mężczyzn z łysiną typu męskiego, przednia linia włosów jest zachowana. Aż 10 procent kobiet przed menopauzą ma podobno ślady łysienia androgenowego; jednak częstość występowania wzrasta znacznie u kobiet w okresie menopauzy. Aż 50-75 procent kobiet powyżej 65 roku życia może być dotkniętych łysieniem androgenowym.

Czym jest wypadanie włosów w okresie menopauzy?

Wiele osób przyjmuje, że łysienie androgenowe lub łysienie tego typu jest stanem, który dotyka głównie mężczyzn. Większość kobiet doświadcza w pewnym stopniu utraty włosów i przerzedzania podczas menopauzy. Najczęstszym dowodem na utratę włosów jest zauważalne przerzedzenie i utrata gęstości włosów, gdzie skóra głowy może być widoczna przez włosy. Z uwagi na to, że nadmierna utrata włosów w okresie menopauzy może wpłynąć na poczucie własnej wartości, ważne jest, aby wiedzieć, że można z powodzeniem poradzić sobie z tym problemem.

Co powoduje wypadanie włosów w okresie menopauzy?

Utrata włosów w okresie menopauzy jest zwykle bezpośrednim skutkiem wahań poziomu hormonów. Przyczyna nadmiernego wypadania włosów w okresie menopauzy jest różna w zależności od osoby, ale głównie jest wywoływana przez brak hormonalnej równowagi. Istnieją dwa główne hormony zaangażowane we wzrost włosów u kobiet estrogen i testosteron. Estrogen pomaga włosom rosnąć szybciej i pozostać na głowie przez dłuższy czas, co daje efekt grubszych i zdrowszych włosów. Spadek produkcji estrogenu przez organizm prowadzi do przerzedzania i utraty włosów. Testosteron (który posiadają kobiety w niewielkich ilościach w organizmie) przekształca się w DHT – dihydrotestosteron za pomocą enzymu 5-alfa reduktazy typu II, czyli dużo silniejszy androgen. a co za tym idzie wzrost wypadania włosów. W wyniku działania DHT mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji i zmusza je do wejścia w fazę „odpoczynku”, czyli telogenu, wcześniej niż zwykle. Taki proces sprawia, że nowe włosy rosną delikatne, cienkie z każdym cyklem wzrostu włosów.

Co może skutecznie leczyć przerzedzenie i wypadanie włosów w okresie menopauzy?

Skuteczność w leczeniu przerzedzenia i wypadania włosów wykazują urządzenia laserowe HairMax posiadające amerykański certyfikat FDA . Urządzenia laserowe HairMax to domowe urządzenie do fototerapii laserowej bez recepty, łatwe w użyciu i wymagające użycia tylko 3 razy w tygodniu od 90 sekund do15 minut na sesję. Wszystkie urządzenia HairMax posiadają kliniczny dowód skuteczności w leczeniu łysienia androgenowego i promocji wzrostu włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet .