Jaką formę leczenia łysienia wybrać?

Łysienie może stać się przyczyną wielu kompleksów i spadku poczucia własnej wartości. Zwłaszcza kiedy problem ten dotyka kobiety bądź osoby w młodym wieku. Nic więc dziwnego, że chorzy szukają różnych sposobów na pokonanie dolegliwości. Tabletki, implanty, opaska laserowa, preparaty do wcierania – wachlarz możliwości jest spory, każda z opcji ma oczywiście swoje plusy i minusy.

Dostępne formy leczenia:

Preparaty do wcierania stosowane miejscowo w skórę głowy. Stymulują wzrost włosów, ale niestety tylko w okresie ich stosowania.

Przeszczep włosów to dość radykalny sposób leczenia. Polega na pobraniu włosów z części np. tylnej, potylicznej część głowy i wstawieniu w obszary, które uległy wyłysieniu. Przeszczep nie hamuje jednak procesu łysienia i nie przyczynia się do wzrostu nowych włosów. Jest również dość kosztowny. Przeszczepione włosy nie wypadną, ale pozostałe włosy należy pielęgnować, zahamować proces utraty włosów.

Implanty włosowe podobnie jak opisany wyżej zabieg, polega na wszczepieniu włosów. W tym wypadku chodzi jednak o włosy sztuczne, trudno więc uzyskać naturalny efekt.

Leczenie doustne polega na zażywaniu środków hamujących przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (główna przyczyna łysienia androgenowego). Podobnie jak w przypadku preparatów do wcierania, leczenie jest długotrwałe, a efekty znikają po zaprzestaniu stosowania.

Mezoterapia polega na “wstrzykiwaniu” w skórę głowy substancji
pobudzających wzrost włosów i hamujących ich wypadanie. Do mezoterapii można również wykorzystać osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Same nakłucia mogą przynieść pozytywne rezultaty ze względu na aktywizację procesów regeneracyjnych po mikrourazie. Sam zabieg może być jednak bolesny i powodować czasowe zaczerwienie skóry. Zabieg jest kosztowny i należy go cyklicznie powtarzać.

Terapia laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia, zwłaszcza typu androgenowego. Do działania wykorzystuje czerwone światło lasera o małej mocy. Światło wnika do mieszka włosowego stymulując ponowny wzrost włosa. Przyspiesza również usuwanie niekorzystnych substancji, takich jak wspomniany dihydrotestosteron. Firma Hairmax wprowadziła na rynek opaski laserowe, które umożliwiają samodzielne prowadzenie terapii przez pacjenta. Pojedyncza sesja trwa niespełna 90s. Przy regularnym stosowaniu co 2-3 dni, pierwszych efektów pacjent może się spodziewać po około 8 tygodniach. Zabiegi fototerapii są bezpieczne i bezbolesne. Co ważne, nowe włosy wyrastają wyraźnie zdrowsze i gęstsze.