Czy Twoje włosy straciły swoją dawną objętość i z dnia na dzień zauważasz ich coraz większą ilość na szczotce? Jeżeli zmagasz się z problemem wypadających włosów, postaramy się przybliżyć Ci dlaczego może się tak dziać oraz jak powstrzymać wypadanie włosów.
Przyczyny wypadania włosów – proces wypadania
W trakcie cyklu, włos przechodzi przez fazę anagenu czyli wzrostu, następnie rozpoczynając przejściową fazę katagenu, by móc wypaść podczas telogenu. W mieszku włosowym nowy włos zaczyna ten sam cykl. Taka wymiana pojedynczego włosa następuje co ok. 8-9 lat. Wypadanie włosów jest zatem całkowicie normalne. Mówi się, że zdrowy człowiek traci ok. 100 włosów dziennie.
Kiedy więc zaczyna się nadmierne wypadanie włosów i jakie są jego przyczyny?
Wzmożone wypadanie włosów jest wtedy, kiedy zauważamy ich znacznie większą ilość np. na szczotce, lub po umyciu włosów. Gęstość włosów zazwyczaj znacznie się wtedy zmniejsza, więc łatwo jest zauważyć problem chociażby podczas stylizacji.
Wypadanie włosów – przyczyny
Łysienie androgenowe
Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Bardzo często utrata włosów ma swoje podłoże w genach, dlatego zdarza się słyszeć, że łysienie można dziedziczyć. W takim przypadku może być to łysienie androgenowe – które dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. W przypadku tego rodzaju utraty włosów, bardzo ważnym jest, by jak najszybciej zacząć kurację.
Łysienie androgenowe jest schorzeniem postępującym, którego nie da się zatrzymać, dlatego tak ważne jest to, by ciągle pobudzać mieszki włosowe do wzrostu nowych włosów, na przykład laseroterapią. To znacznie spowolni proces łysienia, sprawiając, że zatrzymamy gęstość włosów na dłużej. W łysieniu typu androgenowego podstawową substancją przyczyniającą się do wypadania włosów jest dihydrotestosteron powstający z testosteronu, który pod wpływem enzymu 5α-reduktazy oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich stopniowego zaniku, wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów, a produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy, a w rezultacie jego wzrost zostaje całkowicie zahamowany.
Lecząc łysienie androgenowe, istotna jest szybka reakcja, ponieważ kiedy dojdzie do zaniku mieszków włosowych, w tych miejscach nie wyrosną już nowe włosy. Jeżeli zauważymy nadmierne wypadanie włosów, w pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty jakim jest trycholog. Wizyta powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu, mającego na celu poznanie stylu życia pacjenta, ewentualnie występujących chorób oraz zlecenia dodatkowych badań, jeśli jest to konieczne. Następnie, trycholog powinien przystąpić do badania owłosionej skóry głowy. Może się to odbyć zarówno w sposób palpacyjny, jak i z użyciem trichoskopu. Badanie ma na celu rozpoznanie dermatoz lub nieprawidłowego dbania o skórę głowy.
Stres przyczyną wypadania włosów?
Wzmożone wypadanie włosów możemy zauważ również wówczas, gdy w naszym życiu pojawił się bodziec, na który zareagowaliśmy intensywnym stresem. Warto nadmienić, że stres zarówno sytuacyjny – krótki, ale intensywny, jak i ten przewlekły przyczynia się do utraty włosów. Co istotne, nasze włosy nie będą wypadać w trakcie wydarzenia stresującego, a najczęściej dopiero po. Dzieje się tak, ponieważ w momencie, w którym bodziec wywołujący silny stres znika, nasz organizm przestaje walczyć o utrzymanie włosów „na swoim miejscu”. W konsekwencji tego, powracają one do swojego naturalnego cyklu życia i wypadają.
Niewłaściwa pielęgnacja
Kluczowym w kontekście wypadania włosów jest to, jak dbamy o skórę głowy. Wydaje się, że mycie włosów – a raczej skóry głowy – jest czynnością banalną. Przecież uczymy się mycia włosów już od wczesnego dzieciństwa. Nic bardziej mylnego, bowiem bardzo często popełniamy kardynalne błędy, nie zdając sobie z tego sprawy. Odpowiednia pielęgnacja powinna być przede wszystkim dobrana do naszych indywidualnych potrzeb.
Istotnym jest, aby produkty pielęgnacyjne dobierać przede wszystkim do potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Poza tym, że źle dobrany szampon znacznie wpływa na ogólną kondycję włosów, może również przyczynić się do ich nadmiernej utraty. Jeżeli niewystarczająco oczyszczamy skórę głowy, mieszki włosowe mogą się zablokować, przez co zaburzamy naturalny cykl wzrostu włosa. Szampon powinien dokładnie oczyszczać skórę z nieczystości, nadmiaru łoju i potu, aby promować warunki do zdrowego wzrostu.
Dodatkowo, do codziennej pielęgnacji warto wdrożyć peeling, który pozbędzie się zalegającego martwego naskórka, który w nadmiernej ilości również blokuje mieszki włosowe. Co więcej – źle oczyszczona skóra głowy to środowisko idealne dla rozwoju bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Niewłaściwa pielęgnacja może więc doprowadzić nie tylko do utraty włosów, ale również do chorób skóry głowy.
Aby powstrzymać wypadanie włosów, warto również wprowadzić do codziennej rutyny wcierki i sera, które będą działały odżywczo na skórę głowy oraz promowały szybszy odrost włosów. Należy szukać produktów, które w swoim składzie zawierają składniki aktywne, działające na pobudzenie wzrostu włosów. Mogą być to blokery DHT (wcześniej wspomnianego dihydrotestosteronu), np. w postaci ekstraktu z palmy sabałowej. Stosowanie wcierki stanowi idealną okazję do tego, by jednocześnie wykonać delikatny masaż skóry głowy, który poprawi ukrwienie skóry, by mieszki włosowe mogły zacząć produkcję nowych włosków. Takie połączenie nie tylko wpływa na wzrost, ale również wzmacnia włosy. Dzięki tym prostym krokom, możesz pożegnać nadmierną łamliwość i utratę włosów.
Farbowanie włosów również wpływa na zdrowie naszego skalpu i może przyczyniać się do wypadania włosów. Widoczny odrost włosów nie wygląda estetycznie, jednak pamiętajmy, że w produktach fryzjerskich znajdują się bardzo silne substancje chemiczne, które nakładane na skórę głowy mogą ją znacznie podrażnić. Częste farbowanie nie jest zalecane dla zdrowia włosów. Każdy szok dla skóry głowy może wpłynąć na ich utratę. Podczas zabiegu jakim jest farbowanie włosów warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry głowy przed szkodliwym działaniem chemikaliów. Na rynku znajdują się produkty do tego przeznaczone. Częste farbowanie osłabia nasze włosy również na długości, czyli w obrębie łodygi, dlatego też osoby regularnie korzystające z tego zabiegu skarżą się na nadmierną łamliwość włosów.
Choroby skóry głowy
Niewłaściwa pielęgnacja może również spowodować lub zaognić istniejące już choroby włosów. Osoby borykające się z problemem wypadających włosów najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że skóra głowy może być objęta dermatozami, które są najczęstszą przyczyną wypadania włosów.
Łupież jest jedną z nich. Choć często bagatelizowany, może wpływać na utratę włosów. Wyróżniamy kilka podtypów łupieżu: suchy, tłusty, łojotokowy, azbestowy. Każda z tych odmian może mieć różną przyczynę i często przebiega w odmienny sposób, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniej pielęgnacji.
Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS) również może być przyczyną wypadania włosów. Jest to schorzenie obejmujące nie tylko skórę głowy ale również ciała i twarzy. W kontekście wypadania włosów ma ono kluczowe znaczenie, ponieważ jest to intensywny stan zapalny skóry głowy, który występując długoterminowo osłabia cebulki włosów, co może prowadzić do łysienia. Jednak gdy mieszki włosowe nie zostały uszkodzone trwale, przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia jesteśmy w stanie pobudzić wzrost włosów i odzyskać gęstą fryzurę. Warunkiem jest jednak wyleczenie stanu zapalnego powstałego wskutek łojotokowego zapalenia skóry.
Czym charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry? Co ciekawe, łupież tłusty jest uznawany za wczesne stadium ŁZS. Dodatkowo, to schorzenie nie zawsze występuje u osób z problemem łojotoku, co często prowadzi do błędnego rozpoznania schorzenia – być może przez nazwę wskazującą, że łojotok powinien być niezbędnym elementem schorzenia.
Dieta przyczyną wypadania włosów?
Nadmierne wypadanie włosów może być również związane z dietą. Należy pamiętać, że sposób, w jaki się odżywiamy wpływa na wiele mechanizmów w naszym organizmie. Odpowiednia dieta jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu włosów. Warto więc zadbać o to, by była bogata w niezbędne składniki odżywcze. Niewłaściwa dieta może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, ponieważ to właśnie one dostają wszystkie niezbędne składniki w ostatniej kolejności.
Co jeść aby włosy przestały wypadać?
Myśląc o zatrzymaniu utraty włosów, należy zadbać o zrównoważoną dietę. Niedostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Jakie składniki powinna więc zawierać nasza dieta, aby pobudzić ich wzrost?
Aminokwasy mają znaczący wpływ na budowę skóry głowy, dlatego ich niedobór może sprawić, że włosy będą się szybciej starzeć i wypadać. Żeby temu zapobiec, należy spożywać produkty bogate w aminokwasy, czyli głównie drób i ryby. Wszystkie niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne dostarcza również czerwone mięso. Stanowi ono również istotne źródło żelaza oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12. W mięsie wieprzowym znajdziemy również dużą zawartość witaminy B1.
Jeżeli borykamy się z niedoborem żelaza, należy zadbać o odpowiednią ilość spożywanego mięsa czerwonego. Niedobór żelaza może powodować ich wypadanie włosów, dlatego warto zadbać o jego właściwy poziom. Produkty zawierające żelazo poza mięsem wieprzowym to także szpinak, groch, łosoś oraz suszone owoce.
Odpowiednią dietę powinniśmy uzupełnić o produkty pełnoziarniste, stanowiące źródło niezbędnych dla zachowania prawidłowej kondycji włosa witamin z grupy B. Są one również źródłem niezbędnych nam węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że żywność bogata w cukry proste powoduje zaburzenia gospodarki węglowodanowej. W mieszku włosowym insulina wpływa na wzrost włosów i reguluje metabolizm androgenów. Nadmierne spożycie cukrów prostych prowadzi do nadmiaru insuliny, co może skutkować insulinoopornością. Nadmiar insuliny powoduje wzrost syntezy androgenów i hamowanie syntezy SHBG w wątrobie. Wzrost stężenia DHT, czyli aktywnej postaci testosteronu co prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych.
W wyniku oporności na insulinę dochodzi do obkurczania i zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych odżywiających skórę głowy, prowadząc do miejscowego niedotlenienia, które może przyczyniać się do wypadania włosów.
Witamina H jest kolejnym istotnym dla zrównoważonej diety składnikiem, który wspomaga organizm w wielu procesach – w tym wzmacnia kondycję włosów, skóry i paznokci. Dzieję się tak, ponieważ witamina H przyczynia się do wydzielania kreatyny. Poza tym odgrywa ona ważną rolę w regulacji metabolizmu skóry głowy. Oznacza to, że witamina H sprzyja wzrostowi włosów – wzmacnia ich cebulki i pobudza do rośnięcia. Dzięki witaminie H powstrzymywane są procesy, takie jak nadmierny łojotok i łupież. Jej niedobór może skutkować problemami skórnymi, takimi jak stany zapalne, łuszczyca czy zmiany łojotokowe, przedwczesne siwienie włosów lub ich nadmierne wypadanie – również brwi oraz rzęs.
Witaminy są niezwykle istotnym elementem diety, bowiem niedobory witamin, oprócz nadmiernego wypadania, sprawiają, że włosy stają się suche oraz tracą swój blask. Jeżeli podczas badania wykryjemy niedobory niektórych witamin, jak najbardziej możemy sięgnąć po suplementację. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy stosować suplementów diety bez wcześniejszego stwierdzenia potrzeby suplementacji. Nadmiar niektórych witamin bywa nawet groźniejszy niż ich niewystarczająca ilość. Co istotne, suplementów diety nie powinniśmy również wybierać samodzielnie – należy skonsultować się ze specjalistą, by dobrał najlepszą formułę.
Dodatkową pomocą dla naszych włosów może być skrzyp polny, bogaty w krzem. Skrzyp polny zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się włosów i paznokci oraz przyspiesza ich naturalny wzrost.
Warto również przeprowadzić szereg testów związanych z wykryciem alergii, bądź nietolerancji na niektóre składniki żywieniowe. Celiakia, czyli choroba autoimmunologiczna spowodowana nietolerancją glutenu może powodować łysienie plackowate.
Czynniki zdrowotne
Wypadanie włosów może być również efektem ubocznym przyjmowanych leków. Niektóre choroby wymagają intensywnej terapii farmakologicznej, która bardzo często skutkuje nadmierną utratą włosów. Należy mieć to na uwadze borykając się z problemem wypadających włosów. Być wyniki badań są w normie, została dobrana odpowiednia pielęgnacja oraz dieta, natomiast przyjmowane środki farmaceutyczne powodują utratę włosów. Taką informację zawsze powinniśmy znaleźć na ulotce stosowanego preparatu. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą szereg niepożądanych skutków, w tym może być to nadmierna utrata włosów.
Przyczyną problemu może być również choroba sama w sobie. Najczęściej są to choroby spowodowane przez zaburzenia hormonalne, takie jak choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie menopauzy również mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów.